Honza2

Jaký je rozdíl mezi protonem (uud) a delta bosonem+ (také uud)?

Proton má spin 1/3, delta boson+ má 2/3, přitom jsou oba stvořeni ze stejných kvarků o jednotlivých spinech 1/3. Jaké je tedy jejich uspořádání?
Doplňuji:
oprava: samozřejmě ne „delta boson+“ ale „delta baryon+“

Odpovědi
ted_sg

Zdravím. V podstatě si je možné si ho představit jako excitovaný stav protonu. V rámci grupové teorie patří oba do jiné podgrupy (multipletu), proto mají jiný spin (a možná i paritu).
Vnitřní struktura hadronů je podle nejnovějších výzkumů na LHC velmi komplikovaná. Každopádně to, že jsou kvarky „přesupořádány“ tak, že mají projekci spinu 3/2, musí být v té částici „něco jinak“.
Na úrovni vlnové funkce je delta+ kombinací různých stavů typu:
uud, udu, duu, … s různou váhou. Proton je úplně jiná kombinace.

Conchus

doporučuji wikipedii, tam je pečlivě rozepsáno