NikkiD

Jaký je rozdíl mezi prošutem a schwarzvaldskou šunkou?

Nejlepší odpověď
annas

Liší se původem a způsobem výroby.

SYROVÉ ŠUNKY

Šunky sušené – jsou trvanlivé, vyžadují vybrané suroviny a je třeba dbát na maximální hygienu při výrobě. Dlouhodobé sušení prosolené kýty je tradiční zejména v přímořských oblastech. Rozdíly mezi šunkami závisí jak na výběru suroviny, tak se liší i podle různých regionů a výrobním postupem. Některé bývají méně vysušené, jiné šťavnatější.

Z Itálie jsou nejznámější:

  • Parmská šunka (Prosciutto di Parma)
  • Culatello (vyrábí se ze střední části kýty)
  • Bresaola (se vyrábí z hovězího masa)

ZAUZENÉ SYROVÉ ŠUNKY

Vyrábí se v oblastech s vyšší vlhkostí, kombinuje se zde zrání a sušení s uzením, aby se prodloužila trvanlivost (např. v alpských oblastech v Německu).

Mezi nejznámější patří:

  • Schwarzwaldská šunka
  • Vestfálská šunka
  • Černohorský pršut

atd.

http://velvet-delicates.cz/o-uzeninach/o-sunkach.