cahoun116

Jaký je rozdíl mezi příznakem a projevem?

Například u nemoci.

Nejlepší odpověď
annas

Příznak v oblasti medicíny – každá patrná známka nemoci, symptom; náznak.
Projev – dání najevo; projevení; to, čím se něco projevuje.

SSJC

Příznaky i projevy se často nerozlišují.
Třeba zvýšená teplota je příznakem několika chorob – nachlazení, chřipky atd.

Chřipka se tedy projeví zvýšenou teplotou – horečkou, ., zachlazení nižší teplotou.

Stejně se tak může projevit třeba zápal plic. Pozná lékař.–

Beru, že mě bolí hlava, je to příznak nějaké choroby. Ta se může projevit třeba nevolností, teplotou atd. a může být projevem chřipky, zatuhlé krční páteře atd.
.

Další odpovědi
Kepler

Je to totéž, alespoň tedy v medicíně. Jinak se obě slova používají spíše v jiných souvislostech.

SSČ

příznak, -u m (6. mn. -cích)

  1. význačný projev něčeho, známka 1, symptom, znak1 2: příznaky nemoci, krize
  2. odb. rozlišující, charakteristická vlastnost, rys 2: jaz. slovo bez slohového příznaku bezpříznakové;

příznakový příd. k 2: příznakový člen dvojice, protikladu

SSJČ

projev (†průjev Čech), -u m. (6. j. -u)

  1. dání najevo; projevení; to, čím se něco projevuje: p. dobré vůle; p. lásky, vděčnosti výraz; p-y soustrasti; horečka je p-em onemocnění; – vnější p. radosti
  2. řeč proslovená na veřejnosti (např. jako uvítání, prohlášení ap.): veřejný, slavnostní p.; rozhlasový p.; novoroční p. presidenta ČSSR; jaz. jazykový p. jednotlivé užití jazyka v konkrétním případě; celek vzniklý užitím a uspořádáním jazykových prostředků při něm, promluva: mluvený, psaný p.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=projev