Avatar uživatele
Tera Tera

Jaký je rozdíl mezi příčinou(skutečným důvodem)a záminkou

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3888 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Příčina = to, co způsobuje nějaký děj., to, co má za následek vznik něčeho. Nevědomost a blud jsou příčinou všeho zla,. Co je přičinou smrti? Infarkt. Co zpúsobilo požár? Cigareta.
.

Ale může to být i pohnutka, důvod – zavdat příčinu k hněvu,, smál se zcela bez příčíny.

Důvod = to, čím se vysvětluje správnost, oprávněnost něčeho ukazuje n. vyvrací správnost, vhodnost něčeho (jednání, chování)

Prosím, uveďte důvody zákroku, zdravotní důvody. vyložit důvody, uvést důvody.
Fotografování je z důvodů vojenských zakázáno


Záminka – předstíraný důvod zastírající pravou příčinu nebo důvod. falešná záminka, nemoc byla záminkou.

Příčinou našich nesnází je, že nemůžeme uvést objektivní důvody, jimiž bychom podpořili zmíněnou teorii.

Záměňuje se důvod s příčinou. I když rozdíly nejsou tak velké.

Schéma:
vlastní příčina protože A, tak B – označuje okolnost motivující a vyjadřuje ji tak, že tato okolnost platí. Protože jsem nepodal přihlášku na vysokou školu, nemohu se zúčastnit přijímacích zkoušek.

příčina neúčinná ačkoli A, tak nikoli B – okolnost platí, ale nevyvolává očekávaný následek. Ačkoli jsem včas podal přihlášku na vysokou školu, nemohu být přijat…

důvod protože B, tak (asi) A -okolnost motivovaná, nikoli motivující, a vyjadřuje ji tak, že tato okolnost (asi) platí. Vědomosti má, protože u přijímacích zkoušek uspěl.

Snad si vztahy ujasníte.

Jazykové zdroje, slovníky atd..

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Zámienka pre vznik 1.svetovej vojny bol „sarajevský atentát“
Príčina vzniku 1.svetovej vojny bola snaha Nemecka a Rakúskeho mocnárstva získať nové územia, posiliť a rozšíriť svoju moc podrobením si ďlších štátov Európy

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

vždyť už jste si v podstatě odpověděla sama. Důvod je skutečný, kdežto záminka je jen naoko, ač mnohdy vypadá (ale jen vypadá) rovněž jako skutečný důvod.
Jedna spolužačka si ještě na gymnáziu zapomněla učebnici matematiky. Seděl jsem v lavici sám, tak si přisedla, aby měla ke komu do učebnice koukat. Sedět u mě se jí zalíbilo, tak si učebnici začala zapomínat pravidelně – matikář to správně označil jako záminku, aby si mohla sednout ke mně.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek