Jaký je rozdíl mezi posturikou a kinezikou?

Dobrý den, chci se prosím zeptat, jaký je rozdíl mezi těmi dvěma slovy
kinezika
posturika
kineziku bych chápala asi následovně: jak dokážeme při komunikaci vzájemně používat ruce, pohled,.., tak, aby to vypadalo navenek příjemně
posturika – co o nás vypovídá např. nakloněná hlava na stranu, ruce v bok,…

prosím, přibliž mně to, logicky, děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Posturika – postoje
Jde o súbor fyzických postojov, ktoré majú komunikačný účinok na okolie človeka. Ide o oznámenie pomocou polôh jednotlivých časti nášho tela (rukami, nohami, pohybom hlavy), ich vzájomná konfigurácia signalizuje tzv. otvorený alebo naopak uzavretý fyzický postoj.

Teda rečou ľudských fyzických postojov, držania tela a rozložením jeho častí sa zaoberá posturika. Poloha rúk, nôh, vzájomná poloha trupu, končatín a hlavy (a ich celok) vytvárajú charakteristický súbor, ktorý sa nazýva póza (posture). Tieto pózy môžu pri interakcii oznamovať to, čo sa medzi komunikujúcimi de­je.

Človek, ktorý nechce nadväzovať kontakty, máva sklonenú hlavu a sklesnutý hrudník, telo mu signalizuje únavu. Ak však chce niekto rozšíriť priestor okolo seba, vypne hrudník a vzpriami hlavu.Rozkročené nohy a ruky vbok sa tradične chápu ako výzva na súboj, vyskytujú sa u mužov, aj žien, prekrížené nohy vyjadrujú obranný postoj. Ruka vo vrecku znamená, že sa snažíme zakryť svoju nervozitu, je to však aj vyjadrenie istej ležérnosti.

Ide tu o konfiguráciu všetkých časti tela. Keď sedí, môže jeho fyzicky postoj naznačovať živosť či pasivitu, príklon či odklon. Podobne je to aj pri stoji. Fyzicky postoj môže byt otvorený či uzavretý. Môže naznačovať ochotu a neochotu k sociálnemu styku. Môže však vyjadrovať obavy a strach.

Pohyby tela – kinezika

Kinezika sa sústreďuje na pohybovú činnosť nielen jedného človeka, ale aj na pohybovú súhru celej skupiny ľudí. Zahrňuje všetky druhy pohybov človeka, ale pracovné pohyby patria do inej, zvláštnej kategórie pohybov

Pohybom tela je úklon, posúvanie, premiestňovanie sa počas prejavu, nenápadné i nápadné posúvanie nôh a ďalšie. Pohyb tela, to je reč, ktorá prezrádza buď sebavedomie, skromnosť alebo komplexy.

yzento druh neverbálnej komunikácie zahŕňa sledovanie a analýzu rôznych pohybov v medziľudskom komunikačnom styku. Patria tu pohyby a neprirodzenosti pohybov (strnulosť, chvenie, kŕčovitosť).

Snad vám pomůže podrobné vysvětlení v odkazu na referát Reč tela

http://refera­ty.aktuality.sk/rec-tela/referat-10618