Natty

Jaký je rozdíl mezi polycystickyma vajecnikama a cystou(na vajecniku)?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení lékaře případných příčin vzniku PCOS a důsledků najdete v odkazu:
http://www.ma­maaja.cz/Acti­veWeb/Article/3682/po­lycysticke_va­jecni.html

Poruchy činnosti vaječníků patří dnes mezi nejčastější hormonální onemocnění u žen v plodném věku. Udává se, že postihují 25 až 40 % žen.

Zvláštní postavení mezi těmito poruchami má syndrom polycystických ovarií (vaječníků) – zkratka PCOS (nebo i hyperandrogenní syndrom). Uvádí se, že u žen v plodném věku jím trpí 7 až 10 % žen.
atd.

--
Cysta na vaječníku je jakékoliv nahromadění tekutiny obklopené velmi tenkou stěnou v prostředí vaječníku. Za vaječníkovou cystu je považován jakýkoliv uzlík na vaječníku větší než 2 centimetry. Velikostí se různí; může být malá jako hrášek, až velká jako pomeranč. Většina těchto cyst je tvořena přirozeně a jsou zcela neškodné. Jde o záležitost statisticky běžnou.

Cysty na vaječníku mívají ženy různého věku. Nejčastěji se vytvářejí během období po porodu.

Některé tyto cysty způsobují problémy, jako jsou krvácení nebo bolest. Operace může být nutná k jejímu odstranění, je-li její průměr větší než 5 cm.

Více podrobností v odkazu

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­vari%C3%A1ln%C­3%AD_cysta

Další odpovědi
anonym

Cysta na vaječníku je prostě cysta (jako kdekoli jinde) – někdy ´zmizí´ samovolně, někdy je možné (či nutné) ji odoperovat. Cysta.
Polycystické vaječníky jsou mnohem závažnější – jde o hormonální poruchu, která způsobuje absenci ovulace (i menstruace), neuvolňující se vajíčka přesto ve vaječnících rostou (vaječníky se výrazně zvětšují). Toto onemocnění může provázet ještě celá řada dalších komplikací.
A hormonální nerovnováha má, samozřejmě, i další fyzické příznaky.