R5

Jaký je rozdíl mezi pohádkami od Oscara Wilda a Karla Čapka?

Nejlepší odpověď
annas

Čapkovy pohádky jsou pohádky moderní svou tematikou i jazykem. Autor dodržuje kontakt s vtipným, moudrým a dětsky hravým lidovým pohádkářem. Pohádkář beseduje s dětmi, povídá si s nimi, obrací se na ně oslovením, otázkami, výzvami k souhlasu atd. Čapkovy pohádky jsou humorné a pomocí pohádkových příběhů objasňuje autor spoustu jevů běžného života a popisuje, co se děje ve chvílích a na místech, kam je člověk málokdy vpuštěn. Čtenář se doví spoustu faktů z psí a kočičí říše nebo z profese pošťácké, loupežnické či vodnické.

Wildovy pohádky nejsou rovněž odvozeny z lidových pramenů, ale jsou tvorbou výlučně literární, tedy umělou. Wilde se inspiroval H. Ch. Andersenem a rozvíjel také některé jeho náměty.
Ve W. pohádkách nevítězí vždycky dobro a ani zlo není pokaždé potrestáno. Je však vždy souzeno autorovým jemným výsměchem a ironií. Autor oceňuje nejvyšší lidské hodnoty, stojí za svými hrdiny, i když je často nechává prohrát. Stejně jako současná společnost bojuje s pokrytectvím. Autor používá hodně básnických prostředků – například personifikace nebo přirovnání.

V čem se autoři shodují či liší, si vyberte. Co tak si pohádky přečíst?

Uč. literatury, net a vl. v.

Další odpovědi
Damiana

V první řadě v tom, že Čapkovy pohádky končí na rozdíl od těch Wildeových dobře. Pak také Čapek má veskrze příjemné postavy – i když je to loupežník, je sympatický a chce se napravit. Jsou to příběhy lidské, s nadhledem a hlavně s humorem.
Naproti tomu Oscar Wilde má postavy více zasmušilé, tajemné. Zlo je vždy zlo a nedojde obvykle potrestání, ani rozumu. Dobro na zlo v jeho pohádkách doplácí. Mnohdy jsou to docela hororové zápletky.
Posílám odkaz, přesvěč se sám(sama).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0%C5­%A5astn%C3%BD_prin­c_a_jin%C3%A9_poh%C3%A1d­ky