Pajush44

Jaký je rozdíl mezi plnými a pomocnými slovesy v AJ ? děkuji

Nejlepší odpověď
Lucijej

Uvedu příklad:

I was watching TV yesterday evening.

watch – plnovýznamové sloveso

was = to be – pomocné sloveso v minulém čase

Další odpovědi
WeeBear

Pomocné slovesa jsou například – is, are, were, will, was,.. A podobné.

Plná slovesa jsou například slovesa udávající činnost – fly, read, cook,..

Snad to říkám dobře, brali jsme to dávno na ZŠ. 🙂

quentos

kolegové to už v podstatě řekli, tak jen doplnění a upřesnění.
Těm prvním se neříká plná, ale PLNOVÝZNAMOVÁ.

Jednoduše řečeno při překladu to pomocné sloveso „nic neznamená“. Nenese žádný význam, je ve větě jen z gramatického důvodu.

Problém můžeme mít se slovesy, které mohou patřit jednou tam, jednou tam:

  • např. sloveso have (mít) – jako plnovýznamové: I have a sister.
  • a jako pomocné – např. při tvoření předpřítomného času: I have bought a new CD. Koupil jsem si (a stále mám) nové cédéčko.

Jak je z příkladu vidět, zde to sloveso „have“ nijak nepřekládám – je zkrátka jen součástí předpřítomného času a vyjadřuje důsledek slovesa v přítomnosti.