david22

Jaký je rozdíl mezi „omluvenkou“ a „neschopenkou“ ?

..kterou vydá lékař pro zaměstnavatele ?
Doplňuji:
hanulka11> no jo, ale lékařka mi vydala omluvenku na 2 dny a teď po mě chce zaměstnavatel neschopenku, prej že omluvenka nestačí.

Nejlepší odpověď
hanulka11

můj názor- omluvenka je na tu dobu cos byl u lékaře na prohlídce a neschopenka je na dobu marodění, kdy tě lékař uzná neschopným .....
Doplňuji:
tak to jsem ještě neviděla omluvenku na dva dny -/ to tak pro děti do školy /ale zaměstnavatel se s tím nespokojí – jedině si asi vezmeš dovolenou

Další odpovědi
marijakes

Lékařka si asi myslela, že chodíš do školy. Pracující musí předložit řádnou neschopenku, která se skládá z několika kopií. Jedna zůstává u lékaře, druhá tobě a jeden kousek odevzdáš zaměstnavateli nejlépe ještě první den nástupu nemocenské. Tu část, kterou máš doma předložíš případné kontrole práce neschopného.

Hlada

Omluvenka je doklad pro placené uvolnění z práce podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Náhradu mzdy platí zaměstnavatel.
Neschopenka je zjednodušeně doklad pro plnění z nemocenského pojištění.
Zaměstnavatel je povinen uvolnit zaměstnance jen na dobu nezbytně nutnou.
To, že se brání zaplatit dva dny práce, která nebyla udělaná se vůbec nedivím. Za nic nedělání mu žádný zákazník nezaplatí. Za rozumný kompromis bych viděl dohodu na zaplacení nějakých 4 – 6 hodin. Je to věcí dohody, žádný předpis „nezbytně nutnou“ dobu nestanovuje.