pechota

Jaký je rozdíl mezi normálním a iberijským špekem? Který z nich je vhodnější pro domácí uzení?

Nejlepší odpověď
anonym

Iberijský je vysoký, čistý (bez svaloviny) a ´řídký´ (snadno pouští sádlo) – výtečný jemný špek na uzení (nízkoteplotní) i škvaření.
„Normální“ je tužší, zdaleka ne tak vysoký, po vyškvaření zbude více ´pletiva´.
Pro domácí uzení je – podle mne, vhodnější špek „normální“ – leda bys byl schpen udit studeným kouřem (pokud iberijský špek zahřeješ, ´pustí´ sádlo).

Další odpovědi
da ny

Jeden postarší „odborník“ ve frontě u stánku nám říkal, že nejvhodnější jsou vietnamská prasátka, to že je pak pravý iberijský špek :)
Doplňuji:

Maso a sádlo je z určitých plemen prasat – černé prase.
odkaz:
http://www.ty­den.cz/rubriky/a­petit/chutni-pasici-jedine-s-puvodem_98473­.html#.U0EH8le82ZQ

arygnoc

a to sa robí zo španielskej svine?

kde má česká sviňa „špek“ na " iberijský špek"?

;)

PS:
toto ale myslím vážne.
lebo inak je eu v prd*li, keď si v čr sami dorábame španielske produkty (a je to vôbec povolené?).

keď to takto pôjde ďalej, tak si tu moraváci budú dorábať krabicové (španielske a taianske) víno, slovénskú bryndzu, anglický roastbeef a neviem čo ešte. no neviem, aby v bruseli nezahučali „Tak toto nie!“