Usoman

Jaký je rozdíl mezi mravními hodnotami a morálními hodnotami?

Nejlepší odpověď
annas

Morálka, mravnost jsou synonyma. O nich víme, že jde o slova podobného významu, takže se mohou lišit podle kontextu. Jak to bývá časté, významy se často přizpůsobují okolnostem.

Mravní hodnoty jsou ty, které ctím já, i když mohou být někdy „nemorální“, ale odpovídají mému svědomí.

Morální hodnoty jsou mravní hodnoty, které jsou v souladou s morálkou, tj. pravidly dané společnosti.

K tomu ještě patří etika – nauka o morálce, tedy věda.

Rozdíl mezi mravností a morálkou jsem vysvětlovala v otázce. Vycházela jsem z Kantovy filozofie.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-se-da-v-dnesni-dobe-pozovat-za-mravne-a-co-jiz-za-nemravne

„Co se dá v dnešní společnosti považovat za za mravné a co již za nemravné ?“

" Nedá se přesně odpovědět, protože je jakýsi rozdíl mezi morálkou a mravností.

Morálka jsou pravidla, která určují, jak se máme chovat ve společnosti.

Mravnost je to, co vychází z každého jedince, jeho chování, zvyky, co sám považuje za správné, za morální …

Jak říkal Immanuel Kant ...... „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“
https://azcita­ty.cz/immanuel-kant/3970/

Ano mravní zákon je v člověku,

Takže co je pro jednoho mravné, pro jiného může být nemravné. Mravné nemusí být morální. S mravností souvisí dobrý úmysl. Mravné je takové jednání, jehož záměrem je dobro. Jeho měřítkem je svědomí, vnitřní hlas, výčitka..

„Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.“
„Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zlat%C3%A9_pra­vidlo

--
Příklad:.
Nedávno jsem četla, že jedna učitelka vystavuje na netu své akty. Je přesvědčená o tom, že má ostatním „co ukázat“, jedná podle sebe, tedy mravně. Ale z hlediska morálky to je proti společenským pravidlům. Je to podle morálky nemravné, nebo mravné?

Spíš lze stanovit hranici mezi tím, co je morální a co je nemorální. Dodržování pravidel, třeba božího přikázání – (nemyslím první čtyři, která jsou určena věřícím), ale těch zbývajících šest, která jsou pravidla morálky – těchto šest přikázání popisuje povinnosti člověka vůči lidstvu a k sobě samému. Z Desatera přikázání vyplývají morální zákazy a nařízení.

Pokud někdo bude lhát, krást atd., jeho jednání je v rozporu s morálkou, tedy je nemorální, z pohledu ostatních i nemravné. Jenže lhář, zloděj, podvodník si své přečiny nezabírá, je to jeho přesvědčení, takže jedná podle sebe mravně. Proč bych nemohl já, když ostatní kradou ve velkém …

"Jednej tak, jako by se maxima tvého jednání měla na základě tvé vůle stát obecným přírodním zákonem.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Immanuel_Kant

Je třeba mravnost ztotožnit s morálkou."

Další odpovědi
eleonnore

Nejvíc souhlasím asi s Psychotikem.

Morálka se týká spíš etiky. Tedy tak trochu křesťanské desatero – nevraždit, nepodvádět, nelhat, nepodrážet, neurážet. Morálku máme každý často posunutou někde jinde a hodně ji určuje výchova našimi rodiči.

Mravy zase etikety. A určují ji spíše společenské zvyky. Týká se tedy, co je pro danou kulturu vhodné, ať už sem zahrneme podání ruky, pozdrav při vstupu nebo společenská „nadřazenost“ staršího, ženy nebo nadřízeného. Etiketa je mnohem více než etika spjatá s jasněji danými pravidly.

Obojí se částečně kryje, není to však totéž. Někdy je etiketa zbytečně upjatá.

http://etiketi­ka.blogspot.cz/2013/02/­etiketa-vs-etika.html

Psychotic

Dobrá otázka, na tohle bych chtěl slyšet názor annas…

Podle mě „mravy“ zahrnují kromě morálky i etiketu. Nebo možná JEN etiketu? Podávání ruky nemá s moralitou nic společného, ale do mravních zásad to snad patří.

ivzez: Nezaměnil. Měl jsem za to, že do „mravů“ se počítá i etiketa (kromě etiky). Ale zdá se, že většina zde nesouhlasí a já postoj většiny v tomhle akceptuji.

quentos

Morálka je cizí (přejaté) slovo, jinak jsou to, jak již bylo řečeno, synonyma.

anonym

Je to synonymum – morálka, mravnost, etika.

Dochy

Také si myslím, že mezi „mravy“ a „morálku“ jsou jisté rozdíly. Nevím tedy jak popsat dané „hodnoty“ ale ty dva zmíněné pojmy rozhodně nejsou čistými synonymy. Morálka říká co je správné „lidsky“, mravy i co je správné „zvykově“.
Viz: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo­rálka#Mrav.2C_mor­.C3.A1lka_a_e­tika

ivzez

Jsou to synonyma.

Psychotic zaměnil etiku s etiketou → to jsou různé věci.
Podání ruky → etiketa
[s mravními či morálními hodnotami podle mne nesouvisí].

______

Snad jen jakási pokategorie.

Mravnost/morálka je něco jiného, než podat někomu ruku.