škubánek

Jaký je rozdíl mezi lineárním a cyklickým chápáním času? díky

Nejlepší odpověď
annas

Lineární čas – vše probíhá na časové ose – něco začne, pokračuje až do konce – např. život začíná narozením, pak pokračuje dětstvím, mládím … stářím a končí smrtí. Nebo – prvobytně pospolná společnost, feudalismus atd.

Cyklický čas – pravidelně se opakující cykly – jaro – obnova příroda, léto, podzim, zima příroda odpočívá a připravuje se na jaro.

V dějinách společnosti, jak jsem uvedla, probíhá lineární vývoj, ale některé jevy se opakují – např. socialismus 20. st. byl vystřídán kapitalismem, který je však na jiné úrovni, než byl kapitalismus 19. či 20. století. Cyklus kapitalismu se opakuje, ale je na jiné úrovni.