BarcelonaFC

Jaký je rozdíl mezi kyselinou askorbovou a vitaminem C např. z aceroly?

Chemicky vyrobený vit.C prý tomu přírodně získanému údajně nesahá ani po kotníky. Rád si kupuji potravinové doplňky s vitaminem C. Třeba takové Cetebe mám rád, ten obsahuje 500mg kyseliny askorbové. Otázka tedy zní viz. nadpis.

Nejlepší odpověď
mosoj

Ačkoliv je přírodní vitamin C chemicky stejný jako syntetický v účinku na organismus
jsou velké rozdíly.
Přirodní vitamin C není samotný ale vyskytuje se v komplexech s ostatními látkami které podporují využití vitaminu C v těle.

Užívaní megadávek synthetického vitamínu C až na pár diagnostických vyjímek nemá cenu neboť fyziologický nadbytek tělo rychle vyloučí močí. Při tom ale vzniká velké nebezpečí vzniku velmi odolných oxalátových močových a ledvinových kamenů.
Tělo dává přednost vitaminu C přírodnímu před syntetickým. Takže téměř vždy dochází k vylučování vitaminu C syntetického.

Denní celková potřeba vytaminu C se pohybuje mezi 50 – 100 mg. Co je navíc jde do háje na záchodě.

Proč jsou přírodní vitaminy vhodnější?
Po chemické stránce není podstatný rozdíl mezi vitaminem uměle vyrobeným a přírodním. Vitamin C je stejná kyselina L-askorbová, ať ji získáme z rostlin nebo ji vyrobíme průmyslově. Proč však jsou přírodní vitaminy vhodnější než syntetické? V čem je mezi nimi zásadní rozdíl?

Komplexnost přírodních vitaminů
V přírodě se vitaminy vyskytují v komplexu dalších látek, které zlepšují jejich vstřebatelnost a umocňují jejich následnou využitelnost. Vitamin C se v přírodě vždy vyskytuje v komplexu s flavonoidy, které účinek kyseliny L-askorbové podporují. Příkladem může být léčba skorbutu čili kurdějí. Pokud je onemocnění již rozvinuté, pak ho samotný vitamin C bez podpory přírodních flavonoidů nevyléčí, vždy je nutno podávat i citrónovou šťávu, nebo vitamin C doplněný formou extraktů z rostlin. Výrobky z aceroly obsahují obrovské komplexy kyseliny L-askorbové s flavonoidy, takže mají mnohem obsáhlejší účinky než vitamin C vyráběný uměle.

Další odpovědi
arygnoc

žádný.
Vitamín c je kyselina askorbová.

Děda Louda

Vitamín C je ve vodě rozpustná živná látka (živina) a vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví, v lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Jeho přesný chemický název je kyselina L-askorbová neboli L-enantiomer (optický izomer, optický antipod) kyseliny askorbové, její sumární vzorec je C6H8O6.

Zdroj: wikipedia

BarcelonaFC

A co takové Cetebe, kde je 500mg kyseliny askorbové, a během celého dne se to rozpouští do těla postupně díky dávkovacím perličkám?? Je to ok nebo byste dali přednost té acerole a radši ji brát několikrát denně??

BarcelonaFC

A co takové Cetebe, kde je 500mg kyseliny askorbové, a během celého dne se to rozpouští do těla postupně díky dávkovacím perličkám?? Je to ok nebo byste dali přednost té acerole a radši ji brát několikrát denně??

mosoj

Já osobně dávám přednost vitaminu C z tropického ovoce ( grapefruity ). Dostávám tak do sebe i vlákninu protože jím i tu dužninu.
Pokud bych chtěl tem příjem zvýšit tak buď tu acerolu nebo jednorázově k tomu grepu
trochu té syntetiky, ona ta syntetika se naváže na tu přírodu. Ale 500 mg je ve většině případů zbytečně moc.

Osobně si myslím že Cetebe je jenom tahák na peníze. Prostě tělo má nějakou fyziologickou rovnováhu a potřebuje přísun cca 100 mg denně u dospělého člověka a co je nad tuto rovnováhu jde do háje ať je to uvolňováno jak chce.

Toto dávkování má určitě význam u léků, kde je třeba zajistit dodávku účinné látky průběžně, ale je zajímavé že se to stejně moc nepoužívá.