Avatar uživatele
anonym

Jaký je rozdíl mezi KOPISem a OPISem?

Dobrý den, prosím mohl by mi někdo říci, jaký je mezi nimi rozdíl?
Stálými orgány pro koordinaci složek IZS jsou operační a informační střediska IZS, která jsou: Krajská operační a informační střediska, která jsou zřízena HZS kraje (tedy KOPIS) a operační a informační střediska generálního ředitelství, která zřizuje MV (tedy OPIS GR) ???

Takže každý základní složka IZS (HZS ČR, PČR, ZZS) má svoje operační a informační středisko (150,158,155) a KOPIS (má 112 nebo 150). V případě, že zavoláme na 112, voláme na KOPIS, který předá zprávu příslušné základní složce OPISu a vyhlásí mu pohotovost?

Opravdu se v tom plavu, děkuji.

Doplňuji:
Ještě otázka: má každá ZÁKLADNÍ SLOŽKA IZS svoje operační středisko? Nebo může mít dispečink nebo tzv. stálou službu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3375 dny Sledovat Nahlásit



Otázka ještě nemá žádnou odpověď.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
1echeck

Dále pak, k OPIS:
Naplň výkonu OŘ na chráněném pracovišti OPIS má v porovnání s KOPIS mnohá odlišná specifika, která nepatří mezi obecné známě informace. Operační řízení je zaměřeno nejen na celostátní, ale i mezinárodní úroveň koordinace v rámci IZS.

Mezi hlavní úkoly patří na národní úrovni především ústřední koordinace záchranných a likvidačních prací. Zabezpečuje součinnost s KOPIS, koordinuje ústřední orgány státní správy, přijímá a vyhodnocuje informace o závažných MU a o jejich vzniku informuje příslušné subjekty. Vysílá speciální techniku z Ústředního poplachového plánu, jejíž nasazení je možné kdekoliv na území ČR, případně i mimo její území. Operativně provádí úkoly, které vyžaduje příprava nebo řešení probíhajících záchranných a likvidačních prací.

Dále zajišťuje monitorování národních i mezinárodních informačních zdrojů a sdělovacích prostředků se zaměřením na bezpečnostní situaci v ČR a ve světě. Plní další úkoly podle pokynů nadřízených služebních funkcionářů. Zabezpečuje připravenost prostorů pro zasedání štábu generálního ředitele HZS ČR, pro jednání Ústředního krizového štábu, který je pracovním orgánem vlády ČR k řešení krizových situací a dále krizového štábu ministra vnitra, který koordinuje činnost MV, HZS ČR a Policie České republiky v případě hrozby vzniku nebo po vyhlášení krizového stavu.

Na OPIS nejsou přijímané žádné tísňové linky.

Avatar uživatele
1echeck

KOPIS jsou krajská operační a informační střediska HZS. Pro každý kraj + hl. m. Praha = 14. OPIS je jen jedno – zřizuje ho MV-GŽ HZS.

Nový příspěvek