doney gal

Jaký je rozdíl mezi JZD a státním statkem?

Za komunistů existovali dva typy zemědělských podniků – jednotná zemědělská družstva a státní statky. Jaký byl mezi nimi rozdíl? Vždyť i JZD byly státní podniky jako všechno v té době.

Odpovědi
Drap

JZD nebyly státní, ale družstevní podniky. Vlastnictví patřilo jednotlivým členům. Státní statky byly státní, ve vlastnictví státu.

Mc Merkurion

… jen doplním Drapa, že JZD vznikly „kolektivizací“ a statky znárodněním velkých usedlostí …

… některé státní statky byly již za první republiky a po druhý světový jich přibylo hodně konfiskací a to ještě před vítězným únorem … ale družstva vznikala „dobrovolně“ po vzoru sovětských kolchozů …

anonym

Jednomu typu hospodaření v zemědělství se říkalo „jednotné zemědělské družstvo“ – společenství zemědělců, kteří se sdružili ke společnému podnikání. Byli i zpravidla násilim přesvědčeni „k odevzdáni veškerého majetku včetně pozemků do společného hospodaření a vstupu do JZD.“

Státní statky vlastníl stát. Měly napomáhat v
procesu združstevňování, což konkrétně představovalo plnění následujících ú­kolů:

Být vzorem zemědělské velkovýrobě. Státní statky se měly stát zemědělskými velkopodniky po všech stránkách vybavenými tak, aby byly ukázkou výhod velkovýroby
a uplatnění vymožeností zemědělské vědy a techniky při hospodaření na velkých a scelených půdách za podpory soc
ialistického plánování. Úkolem bylo starat se o řádnou
organizaci práce, o odborné školení pracovníků, o zvyšování kulturní úrovně. Cílem byl
přechod na podnikové hospodaření se zavedením prémiových systémů odměňování, čímž
měla být zvýšena dosavadní nízká
produktivita práce a sníženy vysoké výrobní náklady.
Rolnictvu měly být předloženy důkazy, že investice do zemědělství se vyplácejí pouze tehdy, jsou-li vloženy do velkých socialistických zemědělských podniků.

Pročtěte si bod 6 Československé státní statky po roce 1945

https://dk.up­ce.cz/bitstre­am/handle/10195/48­779/Pochobrad­skaH_VyvvojSpra­vy_MM_2012.pdf?se­quence=3

O JZD pak tento odkaz
http://www.to­talita.cz/vys­vetlivky/druz­stvo.php

Rengav

Státní statky , JZD a byli ještě v malém množství soukromníci !!! Rozdíly byly dost velké Statky byly státní a JZD bylo sloučení zemědělců v družstvo . kde družstevníci neplatili daně za ně platilo družstvo a měli záhumenky , brali tak zvaně zálohy a nakonec roku byly dobírky !!!

doney gal

drap: Tomu moc nerozumím. Já myslel, že všechna půda patřila všem, tzn. státu. A že patřila družstvu a družstva tvoří stát. Proč byla půda státní, kde ní stát přišel?

Drap

Ne nepatřila. Půda na které hospodařila JZD pořád patřila členům družstva a Družstvo na nich jen hospodařilo. Někteří členové družstva byli současně zaměstnanci družstva a pracovali v něm.

doney gal

Družstvo nepatřilo státu.

anonym

Drap, členové nikdy nemohli být zaměstnanci!