Avatar uživatele
Kerynka

Jaký je rozdíl mezi jednočlenou a dvojčlenou větou?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, Kerberus, hanulka11 před 4796 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Dvojčlenná věta má dva základní větné členy -podmět a přísudek, tedy část podmětovou a přísudkovou. Věty

  1. mají přísudek slovesný – Slunce svítí.
  2. přísudek jmenný se sponou – Čas jsou peníze.
  3. přísudek jmenný bez spony – Mladost radost.

Věta jednočlenná nemá základní větnou dvojici, ale jen jeden větný člen – není to podmět, ani přísudek. Jsou
a)slovesné – Prší. Sněží. Bolí mě v zádech. Je mi smutno. Hoří – přírodní jevy, tělesné stavy, duševní stavy atd.

b)neslovesné – jmenné – názvy, tituly, hesla, 5. pád, citoslovečné věty, částicové- Lidové noviny. Jaká krása! Lidičky! Všichni vpravo! Ouvej! Ach! Ano. Ne.

Vl. věd.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Jednočlenné věty nemůžeme rozčlenit na část podmětovou a přísudkovou.
Věta, kterou můžeme rozčlenit na část podmětovou a část přísudkovou, je věta dvojčlenná

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
HerbiG

Věty jednočlenné – větný obsah můžeme vyjádřit jen jedním základním členem. Jejich základem je slovesný tvar určitý. např:: Stýská se mi. Stmívá se
.
.
Věty dvojčlenné – obsahují oba základní větné členy, holé nebo rozvité. např.: Píšu dopis. Nikdo to neviděl. Vstupné dobrovolné

Zdroj: http://kovky-holka.blog.cz/0708/ve­ta-jednoclenna-a-dvojclenna-vetne-ekvivalenty

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek