Lizart121

Jaký je rozdíl mezi jazzem a blues?

Nejlepší odpověď
quentos

Kurňa to mě teda dostáváte, člověk zjišťuje, že ten rozdíl cítí, ale když na to přijde, neumí ho obléct do slov. Podle zdroje: –

  • jazz má složitější strukturu, používá více akordů, stupnic, temp a nálad.
  • blues má jednu základní strukturu, která se variuje, a jakmile už ji variujete příliš, už to není blues.
  • blues, jak už napovídá název tohoto stylu (blues v překladu = deprese), je o smutku, depresivní náladě, zejména té, kterou prožívali černoši, když byli v Americe zotročováni…

Zdroj: http://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2008­0126220259AAN­hgco

Další odpovědi
ten který je

Blues má základ v gospelu,ale gospel má charakteristiku více hlasů ve zpěvu (sborový zpěv)Blues má charakteristiku solového zpěvu oproti gospelu.Jazz vznikl později a už se na něm podíleli i bílí obyvatelé USA.
Doplňuji:
Později po 2 světové válce nastoupil Rock and Roll.

Děda Louda

Blues (z angličtiny smutní) je hudební styl, který vznikl v afro-americké otrocké komunitě v 19. století v USA. Blues je světská hudba, vycházející z náboženských gospelů a spirituálů a je velmi výrazně ovlivněno africkou hudbou původních národů. Na rozdíl od spirituálů byl v původním blues kladen hlavní důraz na sólový zpěv. Časté bylo používání modelu zvolání-odpověď. Sólový hlas byl později doprovázen hudebním nástrojem, velmi často kytarou.
Slovo blues v angličtině vyjadřuje depresivní, smutný stav, což charakterizuje i mnoho bluesových skladeb. Často se však objevují i skladby s veselým, žertovným či sexuálním obsahem.
Blues dalo přímý základ jazzu, ragtimu, country (country hudbu blues v 19. století jen ovlivnilo, neboť vznikla v 18. století), rock and rollu, rocku a dalším stylům západoevropské populární hudby, ovlivnilo i mnoho skladatelů vážné hudby a bylo nepřímým základem pro hip hop, pop music.

Jazz či počeštěle džez (z angličtiny), je proud hudby, který vznikl koncem 19. století v New Orleans. Jazz vychází z černošských worksongů, gospelů a spirituálů, hlavně však z blues. Jednoduše se vyvinul z afroamerické hudby v níž se prolínaly černošské folklorní vlivy s bělošskou hudbou přistěhovalců z Evropy.
Původ názvu není zcela jasný, avšak pravděpodobně se jedná o zkomolenou zkratku jas(mine) v narážce na jasmínový parfém populární v New Orleans v této době. První jazzové skupiny používaly ve svém názvu pravopis jass. Od vzniku jazzu se vyvinuly různé jazzové styly. Jazzová hudba je dnes tak široký pojem, že najít nějaký společný prvek je těžké. Jazz nejčastěji poznáte podle specifického rytmického cítění (synkopy, tečkovaný rytmus, zdůraznění druhé a čtvrté doby), částečně disharmonického notového sledu, opakující se melodie a frází s možností improvizace.

Zdroj: Teta Wiki