Kepler

Jaký je rozdíl mezi jazykem jidiš a hebrejštinou?

Nejlepší odpověď
annas

Rozdíl je především v lingvistickém původu a stářím jazyků. Bible je jediným historickým pramenem, který poskytuje spolehlivé doklady o původu jazyka známého jako hebrejština.

"Hlavním židovským jazykem byla a je samozřejmě hebrejština. Vedle toho v židovském světě vznikla řada dalších řečí. Jejich základem byly obvykle místní jazyky, do nichž pronikla hebrejská slova. Zaznamenávány byly většinou kvadrátním písmem. Můžeme se s nimi setkat v Asii, severní Africe i v Evropě, kde vznikly dva nejrozšířenější z nich: jidiš a ladino.

"Jjidiš a hebrejština, dva klíčové jazyky židovských dějin, nejsou lingvisticky vůbec spřízněné.

Zatímco hebrejština je jazyk semitský, jidiš je germánský jazyk z indoevropské jazykové rodiny. Vznikl ve středověku mezi tzv. aškenázskými Židy, žijícími především na území dnešního Německa. Následkem nuceného přesidlování Židů se jidiš časem rozdělil na dvě větve – západní jidiš a východní jidiš, v rámci níž se pak rozeznávají tři dialekty: polský, litevský a ukrajinský.atd.
http://www.roz­hlas.cz/leonar­do/svet/_zpra­va/jidis-ne-tak-zcela-zapomenuty-jazyk--206012

http://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/1200001953#h=3

Další odpovědi
Gestas

Jidiš je po židovsku zkomolená němčina, hebrejština po hebrejsku zkomolená aramejština.