MonkeyKing

Jaký je rozdíl mezi inspirací a vlivem?

řekne se – umělec se inspirovat tímhle a tímto a pak – měl na něj vliv tohle a tenhle
Jaký je v tom rozdíl?

Nejlepší odpověď
annas

Inspirace – knižní výraz – . (zejm. u tvůrčího pracovníka) podnět k tvoření, náhlý nápad, vnuknutí, tvůrčí nadšení atd.

Vliv – trvalejší působení na někoho. Mít vliv na někoho či na něco.

Antická vzdělanost ovlivnila renesanci a humanismus – návrat k antice, vzor kulury, mnohostrannost umělců, život na zemi atd. .

Antika – např. Plautus – inspiroval k napsání děl např.Moliera – Lišák Pseudolus – Komedie o hrnci
Shakesperare – inspirace antikou např. v dramatu -. Julius Caesar,.

V S. dramatu se objevuje vliv antického dramatu – např. se objevil chór, motivy řeckého bájesloví, uplatňuje jambický antický verš atd.

Autor se inspiruje určitým dílem či postavou atd..
Vliv – uplatňuje podobné znaky, myšlenky, které se objevily třeba dřív, něco, co autora ovlivnilo, píše v podobném duchu atd.

Další odpovědi
Tw!st

inspirovat se umělec mohl krásnou přírodou, nebo jiným obrazem. Vliv na něj mohla mít bolest hlavy, nálada nebo prostředí a podmínky.