Doto

Jaký je rozdíl mezi Indiánem a Inuitem?

Nejlepší odpověď
cochee

Indián je obecné označení pro člověka z lidu, který je původním obyvatelstvem amerického kontinentu – vzniko to prý tak, že je tak nazval Kolumbus, protože si myslel, že přistál v Indii. Zahrnuje to jak jižní, tak severní národy, namátkou peruánští indiání – potomci Inků, potomci Mayů, brazilští pralesní indiáni, na severu známé kmeny jako Delawarové, Keyowové, Čerokí, Irokézové atd. až úplně nejvíc na severu lidé Inuit, kterým my říkáme Eskymáci. Takže Inuit je vlastně podmnožina z množiny Indiánů.

Další odpovědi
led

Majú rôzne korene a genetickú stavbu tela.
Najprv, čo ich spája nám povie teta Wiki:
„Všichni nativní obyvatelé Ameriky mají asijský původ, přišli však z různých oblastí Asie a lišili se vnější podobou. Dnes je obecně přijímána teorie jejich přechodu na kontinent v místě dnešní Beringova průlivu v poslední době ledové, ve které byl díky poklesu mořské hladiny o 85 metrů obnažen 1600 kilometrů široký pruh kontinentálního šelfu (tzv. „Beringie“). Tuto teorii jako první formuloval český antropolog Aleš Hrdlička. Stalo se tak postupně přibližně od doby před 40 000 lety (jiní autoři uvádějí i odlišná data, například 25 000 př. n. l.) Až na jih kontinentu lidé došli okolo roku 9000 př. n. l. Greenbergova hypotéza uvádí, že Amerika byla osídlena dvěma cestami – přes Beringův průliv a zejména střední a jižní Amerika i z asijských ostrovů přes moře.“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C5%99ed­kolumbovsk%C3%A1_A­merika

A čo ich rozdeľuje:
je to jednoduché, skúsme sa na to pozrieť opačne z ich pohľadu:
čo spája Slovana a Róma? Obaja historicky prišli z východu a žijú na spoločnom území v Európe. Rozdelili sa na známe kmene: Česi, Slováci, Poliaci, …, ktoré vytvorili štátne útvary.
Predstavme si to teraz matematicky, ako náš kolega cochee,
Množinu obyvateľov Českej republiky tvorí množina Čechov spolu s podmnožinou Rómov a podmnožinami iných národností.
Alebo má správne znieť:
Množinu obyvateľov ČR tvorí súčet množím rôznych národností a etník, ktoré vytvárajú medzi sebou nepravidelné podmnožiny prienikov.
Takže Čech je vlastně podmnožina z množiny Europanov.