spielmacher

Jaký je rozdíl mezi epitetonem a personifikací?

Nejlepší odpověď
annas

Epiteton – básnický přívlastek, vyzvedá to, co je už vlastně obsaženo v podstatném jméně (purpurová ústa, borový háj).

  • zdá nadbytečný.
  • obsahuje citový (emocionální) význam
  • zdůrazňuje určitou vlastnost osoby, předmětu nebo jevu, případně autorův – hodnotící nebo citový vztah (např. šedý vlk ⇒ vlk je sám o sobě šedý; luzná víla ⇒ každá víla je luzná; bělavé páry; voňavá růže)

Personifikace – oživení neživých věcí – př. světlo pláče, slunce se usmívá – založena na metafoře.

Přívlastek x věta

Další odpovědi
Profa98

Epiteton je přívlastek, který vyjadřuje citové hodnocení a personifikace je přenesení lidských vlastností na zvířata, věci a rostliny.