Auk

Jaký je rozdíl mezi designem a užitým uměním? Děkuji

Odpovědi
gecco

Slovo „design“ má mnoho významů, takže jej – kdyžtak, upřesni…
😉
„Užité umění“ je ´něco´ uměleckého zakomponovaného do jinak účelového předmětu – třeba zdobně kovaná brána, jejímž primárním účelem je zabránit ve vstupu/vjezdu.

led

Design je výraz pre použitie vo viacerých kategóriách užitého umenia
„Priemyselný design“ obrieho pásového veľkorýpadla kdesi na Aljaške nemusí byť umeleckým dielom i keď niekedy pôsobí ako bizarné súsošie fantastiky,
ale kuchynský riad je v kategórii „design užitého umenia“ vďačným materiálom, jemnosť, farebné podanie, tvary zvyšuje váš pocit.
Pritom v oboch prípadoch by sme mohli povedať, že v tomto „užitým umením“ ide vlastne o vonkajšie stvárnenie priemyselného výrobku. V priemyselnom designe účel prevyšuje vzhľad, kdežto v poňatí design užitého umenia chápeme skôr vzhľad predmetov ktoré nás obklopujú, ktoré denne používame. Mnohokrát sa ich nosné prvky – tvar, farba, materiál… módne menia i keď účel použitia ostáva, niekedy vzhľad prevláda nad účelom.