Mirdas

Jaký je rozdíl mezi člověkem sťastným a člověkem blaženým ?

A jak takový blažený člověk se pozná ?

Nejlepší odpověď
annas

Vše je relativní , každý má jiné měřítko hodnot. každý si hledá štěstí i blaženost jinde – „správně vidme jen srdcem“…

Štěstí vychází ze srdce, blaženost z duše, k nim se druží radost, kterou ovládá rozum … Poznat štastného č blaženého člověka je určitě nesnadné …

Někde jsem četla, že štěstí je ovlivněno pocitem, který vychází ze srdce na rozdíl od radosti, kterou ovlivňuje rozum. Člověk můlže mít radost, z toho, že získal práce, byt atd, ale zároveň nešťastný, že ztratil někoho blízkého…

Řekla bych, u mužů převažují pocity radosti – řídí se rozumem a logikou.

Blaženost je stav blaha, tedy vrcholného štěstí, uspokojení, pocit, který vyhází z duše, z pocitu dokonalosti, vrcholného stavu spokojenosti …

„Duchovní blaženost je pravý základ lidského života, neboť život byl stvořen kvůli štěstí,, k radosti, ne kvůli starosti, nikoli k zármutku“. . (Abdu’l-Bahá)

Dále je možné se setkat s náboženským pohledem na blaženost. Ta vyjadřuje posmrtný stav spasených – tedy spojení duše s bohem.

„Život je štěstí – zasluž si ho“ – MatkaTereza

Další odpovědi
gecco

Blaženost je ´nejvyšší štěstí´…
Šťastný můžeš být i proto, že ses např. při nehodě jen zranil, ale blažený z toho asi nebudeš…
😉
Ovšem jak se takový člověk pozná – asi jak kdo.

marci1

Šťastný člověk může mít štěstí, že dostane práci, nebo ho těsně mine havarující auto.
Blaženost je souhrn více okolností. Blaženost je v srdci, velký a zcela naplňující pocit štěstí.
„Podle Seana Meshorera jsou pro dosažení stavu blaženosti nepostradatelné tři věci, a to ve stejném poměru: štěstí, smysl života a pravda.“ 🙂

http://www.osud­.cz/wp-blazenost-nejvyssi-forma-stesti

lota

Jako blaženého bych označila třeba budhu. Bojím se, že na tento stav nikdo z nás nemá. Ale třeba se pletu – to bych byla šťástná i za toho blaženého.

redy

gecco ten příměr nemá chybu :DDDD

gecco

😉