Avatar uživatele
Yggdrasil.

Jaký je rozdíl mezi čínštinou a čínskou mandarínštinou?

Já absolutně netuším (proto se taky ptám), takže mě omluvte, kdyby ten dotaz byl nějak úplně mimo mísu :D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? petra15 před 3688 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Čínština je se svou 1,3 miliardou mluvčích nejrozšířenějším jazykem na světě. Podle některých lingvistů a sinologů nejde o jednotný jazyk, ale spíše o skupinu jazyků (některých dokonce vzájemně nesrozumitelných) v celkovém počtu 7.

Oficiálním standardem jazyka je tzv. „mandarínština, mandarínská čínština“., jeden z dialektů čínštiny, tzv. severní čínština. Ke psaní používá čínské znaky, které jsou čitelné ve všech dialektech.Je oficiálním jazykem Čínské lidové republiky, Singapuru a také OSN.

http://www.ces­kepreklady.cz/cin­stina.html
http://www.kon­fuciovy.estran­ky.cz/clanky/cin­sky-jazyk/o-cinskem-jazyce.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
NikkiHeat

中國和中國普通話之間的區別是什麼?to je čínsky
中国和中国普通话之间的区别是什么?to je mandarinsky

Najdi pět rozdílů )))
Doplňuji:
mimochodem je to přesný překlad tvé otázky…

Upravil/a: NikkiHeat

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
petra15

Není vubec mimo mísu:) Totiz dnesní latina se nazývá italstina. Ten rozdíl je taky v rectine – a je tak znacný, ze tomu skoro nerozumí — tedy jako treba polstina( a cestina) pro toho, kdo s tím jeste nebyl v kontaktu
Doplňuji:
Cinani ze severu a z jihu se ale výborne dorozumí hieroglyfy, kdyz to nejde recí, a mandarin je ta spisovná rec…takze tretí…

Upravil/a: petra15

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cochee

petra15: mám pocit, že v této odpovědi jsi tak trochu upekla pejsčin a kočičkův dort ;)

před 3688 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
petra15

Tak si ji precti jeste jednou…:-) Asi tomu jen nerozumís…anebo jsi ji cetl pred doplnením. Chtela jsem rict, ze jedna je soucasná a druhá antická – jestli to s tou latinou tedy bylo tak tezké…:-)

před 3686 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

No nerozumím tomu dosti – myslím, žes to fakt splácala, sorry 🙂 (například: Číňani hieroglyfama fakt, ale FAKT nepíšou…)

před 3686 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
petra15

Héééj NikkiHeat 🙂 ---- klobouk dolu…:-):-)

před 3688 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek