Yggdrasil.

Jaký je rozdíl mezi čínštinou a čínskou mandarínštinou?

Já absolutně netuším (proto se taky ptám), takže mě omluvte, kdyby ten dotaz byl nějak úplně mimo mísu :D

Nejlepší odpověď
annas

Čínština je se svou 1,3 miliardou mluvčích nejrozšířenějším jazykem na světě. Podle některých lingvistů a sinologů nejde o jednotný jazyk, ale spíše o skupinu jazyků (některých dokonce vzájemně nesrozumitelných) v celkovém počtu 7.

Oficiálním standardem jazyka je tzv. „mandarínština, mandarínská čínština“., jeden z dialektů čínštiny, tzv. severní čínština. Ke psaní používá čínské znaky, které jsou čitelné ve všech dialektech.Je oficiálním jazykem Čínské lidové republiky, Singapuru a také OSN.

http://www.ces­kepreklady.cz/cin­stina.html
http://www.kon­fuciovy.estran­ky.cz/clanky/cin­sky-jazyk/o-cinskem-jazyce.html

Další odpovědi
NikkiHeat

中國和中國普通話之間的區別是什麼?to je čínsky
中国和中国普通话之间的区别是什么?to je mandarinsky

Najdi pět rozdílů )))
Doplňuji:
mimochodem je to přesný překlad tvé otázky…

petra15

Není vubec mimo mísu:) Totiz dnesní latina se nazývá italstina. Ten rozdíl je taky v rectine – a je tak znacný, ze tomu skoro nerozumí — tedy jako treba polstina( a cestina) pro toho, kdo s tím jeste nebyl v kontaktu
Doplňuji:
Cinani ze severu a z jihu se ale výborne dorozumí hieroglyfy, kdyz to nejde recí, a mandarin je ta spisovná rec…takze tretí…

cochee

petra15: mám pocit, že v této odpovědi jsi tak trochu upekla pejsčin a kočičkův dort ;)

petra15

Tak si ji precti jeste jednou…:-) Asi tomu jen nerozumís…anebo jsi ji cetl pred doplnením. Chtela jsem rict, ze jedna je soucasná a druhá antická – jestli to s tou latinou tedy bylo tak tezké…:-)

cochee

No nerozumím tomu dosti – myslím, žes to fakt splácala, sorry 🙂 (například: Číňani hieroglyfama fakt, ale FAKT nepíšou…)

petra15

Héééj NikkiHeat 🙂 ---- klobouk dolu…:-):-)