Lul

Jaký je rozdíl mezi cigaretou a doutníkem?

co se týče nikotinu apod.?

Nejlepší odpověď
annas

"Jeden jediný doutník může obsahovat více než 14 gramů tabáku. To odpovídá celému balíčku cigaret.

Pro srovnání: v jedné cigaretě najdeme přibližně 8 mg nikotinu, v jednom doutníku je od 100 do 200 mg nikotinu."

http://www.ule­kare.cz/clanek/dou­tniky-a-dymka-jako-zdravejsi-varianta-cigaret-nesmysl-16088

Další odpovědi
Drap

Obsah nikotinu je závislý na daném tabáku. Hodně škodlivin je však i při vdechování spalin z cigaretového papírku, to u doutníku odpadá.

arygnoc

„co se týče nikotinu apod.?“

veľmi dôležitý dodatok.
pokiaľ vám ide o škodlivé látky inhalované fajčiarom (kuřákem) pri vdychovaní dymu, vidieť, že máte zkreslené informácie. (ale to môžem iba odhadovať, pretože pod „apod.“ si môžeme predtaviť doslova čokoľvek)

napred sa zastavíme u toho rozdielu – cigareta a cigara (doutník):

zcela zásadný rozdiel je v spôsobe fajčenia (kouření) – cigareta sa šlukuje, cigara nie.

cigareta je sekaný tabak zabalený v papieri, cigara je vyrobená skrútením tabakových listov.

a teraz k tomu nikotín a pod.:

nikotín je alkaloid (podobne, ako kofeín či tein), ktorý stimuluje myslenie a pozornosť.
pôsobí i na kardiovaskulárny systém najmä stiahnutím ciev – zvyšuje krvný tlak.
zvyšuje produkciu zažívacích štiav, čím zvyšuje činnosť zažívacieho traktu.
u žien znižuje produkciu estrogénu.
toľko nikotín (skutočne iba základné informácie).

čo sa týka „apod.“, tak je cca 4000 možností – zhruba toľko látok vziká pro horení tabaku, pri horení papiera (u cigariet) vzniká ďalších cca 2000 látok, z ktorých je drtivá väčšina dráždivých.
niektorí propagátori tvrdia, že spôsobujú rakovinu.

jedna cigareta – podľa druhu tabaku – obsahuje 8–22 miligramov nikotínu, z ktorého sa väčšina do organizmu nedostane.
jedna cigara obsahuje cca 140 – 200 mg nikotínu, z ktorého sa väčšina do organizmu nedostane, dym sa nevdychuje.
smrteľná dávka je cca 1000 mg (u fajčarov [kuřáků] nepopísané, popísané pri úmyselných otravách, kedy bol nikotín podaný perorálne alebo intravenózne).

prípadné apod.
rozdiel v cene medzi cigaretou a doutníkom je markantný – pokiaľ sa budeme baviť o značkových výrobkoch.
kvalitná cigara má hodnotu i niekoľkých krabičiek cigariet.

resumé:
konzumácia nikotínu je podobne ako konzumácia kofeinu (káva) či teinu (čaj) legálna, má i podobné účinky na centrálny nervový systém (stimulácia, návykovosť, ktorá je u nikotínu najvyššia).
samotný nikotín – okrem závislosti – nie je zdraviu až tak škodlivý, ako produkty, ktoré vznikajú pri horení tabakových výrobkov a sú spolu s nikotínom fajčiarom vdychované.

;-Q

briketka10

já zase kouřím a je nechutný asi bych měla brzo přestat fůůj :(

arygnoc

nič si z toho nerobte.

rozhodnúť sa prestať fajčiť je ta njaľahšia vec na svete.
sám som tak učinil už niekoľkostokrát a svojich pár >doutníčkov< (to sú tenšie >doutníky<) denne si potiahnem.

;-Q

Agneta

arygnoc >>> pěkná odpověď:D
Já jsem sice známá nekuřačka, ale děkuji za pěkné info, neboť (značkové: Davidoff atd.) doutníky kupuji každoročně jako vánoční dárky:D

arygnoc

tak to sa niekto má. ;)

;-Q