pas

Jaký je rozdíl mezi Alžbětou a Eliškou ?

Jedná se o dvě rozdílná jména, nebo totožná?

Nejlepší odpověď
annas

"Alžběta je ženské křestní jméno s hebrejským původem. Je českou podobou hebrejského jména Elíšéwah (Eliševa), které se významově překládá jako „Bůh je má přísaha“, „přísahám na svého boha“, potažmo tedy jako „Bohu zaslíbená“, „v Boha věřící“.

Ženské křestní jméno Eliška nebo jeho zkrácená varianta Elza pochází z hebrejštiny. Vzniklo zřejmě z hebrejského jména Elíšéwah, které se překládá jako „Bůh je má přísada“ či „přísahám na svého Boha“. Stejný původ má i české jméno Alžběta (anglicky Elisabeth)."

http://svatky­.centrum.cz/svat­ky/jmenne-svatky/eliska-278/
http://svatky­.centrum.cz/svat­ky/jmenne-svatky/alzbeta-323/

Od původního hebrejského jména Elíšéwah vznikla v češtině dvě křrestní jména Alžběta a Eliška. Mají podobný význam.

„Dle některých vědců jméno Eliška vzniklo právě jako domácká varianta anglického jména Elisabeth. “

Další odpovědi
gecco

Takto jde o dvě rozdílná křestní jména…
😉
Obě ale pocházejí z jednoho – hebrejského Elíševa.

pas

Díky, základem tedy je hebrejské Elíševa, nicméně nelze tvrdit , že je to jedno jméno? Nebo ano ?

quentos

nelze, ve výkladovém slovníku mají u takovýchto dvojic poznámku, že jméno je „dnes používáno samostatně“.

gecco

Ne, ta jména nejsou totožná…

Pepa25

Nelze, to je jako tvrdit, že Beáta je vlastně Blažena 🙂