nikeroska

Jaký je rozdíl mezi absolutním a relativním adresováním? (v excelu)

Jak se snažím pochopit, tak jsem zmatená. Nevidím v tom žádný rozdíl :/ prosím poraďte
Doplňuji:
V rámci jednoho listu bych i pochopila, ale jak se provádí to v rámci celého dokumentu??

Nejlepší odpověď
led

Absolútna adresa citovaná v danej buňke (napríklad buňka A1) je adresa $A$1 presne stanoveného bodu – buňky – s nemennou polohou. V prípade zmeny polohy buňky A1 na iné miesto v tabuľke, jej hodnota sa nemení.
V prípade relatívnej adresy sa zmena polohy a hodnota buňky A1 premietne o veľkosť zmeny polohy.
$A$1 = absolútna adresa nemenná
A$1 = relatívna adresa, znak $ určuje, že ide o absolútnu hodnotu, hodnota A je premenlivá, hodnota je nemenná
Doplňuji:
Snaživý žiak Arygnoc moju ´nápovědu´ doplnil odpoveľou s príkladom. Pre lepšie pochopenie je najlepšie si všetky varianty prakticky vyskúšať.

Další odpovědi
arygnoc

led to vysvetlila dobre:

relatívne odkazovanie je riadok_stĺpec (ide o posun) – keľ bunku s odkazom skopírujete a vložíte napr. o 1 stĺpec doprava, i odkaz v nej sa posunie o jeden stĺpec doprava (v každom odkaze na inú bunku).
Ak dáte odkaz (celý) ako absolútny, všetky bunky absolútne odkazujúce na bunku budú odkazovať na tú istú bunku (v oboch odkazoch na rovnakú bunku).
Ak chcete odkazovať na bunku v inom liste, odkaz vyzerá list!riadok_stĺpec, resp. na iný súbor súbor_list!ri­adok_stĺpec (relatívne).

Absolútny odkaz sa označuje znakom $, ktorý sa vkladá buď pred stĺpec (stĺpec absolútne, riadok relatívne), riadok (slpec relatívne, riadok absolútne) alebo stĺpec i riadok (odkaz na konkrétnu bunku).

Najlepšie to pochopíte, ak použije „vložiť funkciu“ a odkážete na iný list, resp. súbor, treba si to najprv vyskúšať a potom to bude hračka.

odik

relativně se odkazujete na buňky v rámci daného excelovského listu
absolutně se můžete odkazovat na buňky v jiném listu excelovského dokumentu

Marunka2

Už si to moc nepamatuji, ale mám pocit, že jde o „zamykání“ buněk při vytváření výpočtů pomocí vzorců pracujících s konkrétními buňkami. Pokud by byla tabulka rozsáhlejší a vzorců by se používalo více typů, mohlo by se stát, že při úpravě tabulky (přidání sloupce, řádku) se obsah buňek, kam odkazují vzorce, změní a tím se změní i výsledek. Takže ve složitějších případech je bezpečnější zamykání, kdy při změně tabulky vzorce stále pracují se správnými čísly. Ale možná se mýlím, doufám, že Ti odpoví někdo, kdo s tímto pracuje aktivně. 🙂

Jose1f

Možná ti pomůže vysvětlení na odkazu níže.

Zdroj: http://polopa­te.jakpsatweb­.cz/index.php?pa­ge=adresa