Questman

Jaký je původ zvyku, připravovat na vánoční stůl talíř navíc?

Prý to má něco společného s židy

Nejlepší odpověď
arygnoc

áno, táto tradícia má niečo spoločné so Židmi (ako celé kresťanstvo vôbec):

… Zvykem je prostírat u štědrovečerní večeře jeden talíř s příborem navíc, pro případného hosta. Jedná se o aluzi na židovskou tradici vyhrazení místa u pesachového stolu proroku Eliáši. …

+++

alúzia
● narážka.
● nepriamy odkaz na historický, politický, literárny kontext začlenený do stavby literárneho diela, narážka.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=al%C3%BA­zia

Eliáš
● starozákonný prorok. Podľa Biblie privolal z neba blesk na zapálenie ohňa pre zápalnú obeť.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Eli%C3%A1%C5%­A1

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=al%C3%BA­zia

Další odpovědi
marci1

Talíř navíc se dával nejenom pro nečekaného hosta, kterého bylo třeba pohostit ale také se říkalo, že je to očekávání narození Ježíška. Další vysvětlením je že u štědrovečerní večeře má být vždy sudý počet osob.

anonym

Nevím jestli to má něco společného s Židy,ale každým rokem to děláme. Co kdyby přišel nějaký pocestný. Za 58 let ještě nepřišel.

badisko

Proc zrovna zidovsky zvyk ?…je to pro mrtve nebo pro necekaneho hosta …projevovani ucty mrtvym a pohostinost je ..stejne jako v mnoha kulturach i v te nasi hluboce zakoreneno …
Proc do toho cpes zidy …vydel jsi nekdy zida slavit vanoce …?…ja teda ne :D.To uz vice pohanu slavi vanoce …
Ale vis jak lidi toho nakecaj …treba si to nekdo spoji i s zidy lide jsou ruzni …:D