hanulka11

Jaký je původ žlutého trikotu na profesionálním závodu Tour de France?

Nejlepší odpověď
rynek878

JAKÝ JE PŮVOD ŽLUTÉHO TRIKOTU NA PROFESIONÁLNÍM CYKLISTICKÉM ZÁVODU TOUR DE FRANCE?
Na každém úseku závodu Tour de France obléká žlutý trikot závodník, který je první v celkovém hodnocení. Je to jedna z nejslavnějších trofejí cyklistiky. První cyklistický závod Tour de France se konal v r. 1903. Byl tehdy uspořádán sportovním deníkem Auto-vélo. Časopis byl nazván Žlutý, protože byl tištěn na žlutém papíře. Z toho důvodu byla také zvolena žlutá barva, když bylo v r. 1919 rozhodnuto, že se bude nosit trikot odlišný od dřívějšího. Tímto příkladem se řídili pořadatelé i při jiných velkých cyklistických závodech. Žlutý trikot byl stanoven i pro závod kolem Španělska (Tour d'Espagne), růžový pro Giro (Giro d'Italie), bílý pro závod Paříž-Nice
link:

Zdroj: http://verca1991­.blog.cz/0705/proc