talka

Jaký je původ slova šprišle?

Příčné nášlapováé příčky u žebříku-asi krajový výraz-v googlu jsou jen šprušle.

Nejlepší odpověď
cochee

Skoro určitě z německého der Sprießel, což je přímo ta příčka žebříku. Proč se u nás to „i“ změnilo na „u,“ nevím (přes německý plurál téhož?), ale já teď vidím „šprišle“ poprvé v životě, vždycky „šprušle“ a kromě žebříku to používáme třeba i na jiné věci, například nějakou mezistěnu, která sestává ze dvou vodorovných trámků nahoře a dole a mezi nima jsou svislé šprušle 🙂 jestli se nepletu, na Slovácku pro to mají výraz „šprlata“ 😁

Další odpovědi
annas

Šprušle, špursle, šprušel

  1. příčka žebříku , též špricle, šprosna.
  2. ribstol.

V r. 1921 Jindra uvádí obměny: šprycl, špryclík, šprynclík, šprysel, špryslí aj.

Původ z německého SPROSSE = příčka, změna t/v.

Poznámka: valašská šprlata jsou latě, na něž se kladla krytina. I u nás na Hané se používá výraz šprlení, ale není to šprušle, ale laťoví, obyč. drobnější, tvořící plot n. přepážku, dřevěné n. i kovově brlení

Doplňuji:

Stejně Mgr. Vladimír Mates, bohemista, etymolog a onomastik, vysvětluje původ slova ŠPRUŠLE a jeho dalších počeštěných variant z německého pojmu DIE SPROSSE.

http://www.slan­skelisty.cz/sl/prij­meni.php

více v diskusi

anonym

U nás se také říká šprušle,žbrdli­na.(i když žbrdliny jsou v dětské postýlce)
Doplňuji:
Jo to nejdůležitější,nez­nám původ slova,ale žijeme u německých hranic,já to tady slýchávám ,tak si myslím že je německého původu,jak píše cochee

Lamalam

Šprišle jsem nikdy neslyšela. V západních Čechách se pro příčky žebříku používá výraz „špricle“.

briketka10

já znám jen žebřiny a příčky z Pardubic, ale v Brně a na
Jižní moravě jsem slyšela ta šprlata, šprušle..

Emefej

V severních Čechách jsem to neslyšel, mi říkáme špricle.

annas

Uvědomila jsem si dodatečně, že otázka na špru byla položená, v odpovědích se pak objevuje i tvar šprišle.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-uz-jsem-vcera-nacal-to-slovo-strozok-mam-zde-jeste-jedno

Valašský slovník – šprušel – příčka
http://www.di­vadloschod.cz/val­.atheny/?id=ja­zyk&what=%8A

šprlata — tyčky, laťoví. Užívá se víc na Slovácku, i rozhraní s Valašskem, ale i jnde na Moravě. I když nářeční významy se mohou různit.

http://saxcom­.sweb.cz/slov­nik.htm

Stébel (něm. stabel) = šprušel (něm. sprosse) na žebři (laština .)

http://archive­.org/stream/di­aktologiemorav02bar­tuoft/diaktolo­giemorav02bar­tuoft_djvu.txt

Stejně Mgr. Vladimír Mates, bohemista, etymolog a onomastik vysvětluje stejný původ slova ŠPRUŠLE a další varinaty, z původního tvaru, který jsem uvedla.
„Příčka, příčel, stupínek žebříku! Jinak také šprysl, šprušle šprycle, špricl šprycl, šprusl, šprysel a ještě jiné tvary. Vesměs počeštělé odvozeniny z německého pojmu DIE SPROSSE (Leiter)sprosse – téhož významu). Kdo ví, že der Leiter = ředitel, nechť zví, že v ženském rodě = žebřík. (A než se stal někdo ředitelem, musel leckdy hodně pomalu stoupat po žebříčku hierarchie. (Ejhle! další souvislost.)“ atd.

http://www.slan­skelisty.cz/sl/prij­meni.php