žéňa

Jaký je původ slova Slovan?

Doplňuji:
Jaký je původ slova Evropa ???

Nejlepší odpověď
hanulka11

Stručně: slovo je ve staroslověnštině doloženo ve tvaru slověnin, jeho pův. význam a původ nejsou jasné. Podle tradičních výkladů je spojováno se slovy jako: slovo, slyšet, slout a vykládá se jako označení pro toho, kdo srozumitelně mluví, nebo slyší a rozumí.

je to podle slovníku
Doplňuji:
Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. –

Další odpovědi
anonym

Nechce se mě sem kopírovat z Wikipedie, tak aspoň odkaz:
http://transla­te.google.com/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en%7Ccs&u­=http://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Europe

LMO_editz

Pôvod slova slovan.. Po anglicky Slav.
Zo strednej angličtiny, zo starofrancúzštiny sclave, zo stredovekej latinčiny sclāvus („otrok“) pretože Slovania boli v stredoveku často nútení do otroctva.

hanulka11

jméno Evropa připomíná již Hérodotós v 5. století před naším letopočtem jako Európé (v starořecké mytologii byla Európé dcerou asyrského krále, kterou Zeus odnesl na zádech přes moře na ostrov Krétu).
Název přejali staří Řekové od Semitů: vznikl z akkadského ereb nebo irib „večerní soumrak, západ slunce“, tj. „země, kde zapadá slunce, západní země“ (slovo nalezeno už v nápisu z 2. tisíciletí př. n. l.).
Byl to protiklad k akkadskému asu „východ, rozbřesk“, z něhoz vzniklo pojemnování Asie.
Názvem Evropa se původně označovala jen menší část evropského kontinentu, totiž část balkánského poloostrova, sev. Řecko, Albánie a Makedonie

je to také z etmologického slovníku