violin

Jaký je původ slova sabotáž?

Nejlepší odpověď
annas

Sabotáž = úmyslné a zpravidla organizované ničení nebo znemožňování výroby, hospodářství, dopravy ap. z nepřátelství k státnímu zřízení. K tomuto slovníkovému významu jazykovědci dospěli od dřevěné pracovní body, která nejen působila hluk, ale především nositeli ztěžovala pohyb, tudíž vedla často k lajdácké práci, přes úmyslné ničení majetku či válečné sabotáže . .

Slovo pochází z francouzštiny. jehož etymologie je nejistá sama o sobě . Symbolem sabotáže je tedy dřevěná bota. Slovo sabotáž je doloženo již v 16. století jako klapat, šlapat hlučně, dělat něco špatně. Význam sabotáže se symbolem boty se objevuje od 19. st. Odvíjí se od stávky tkalcovských dělníků,. Jiný zdroj uvádí původ od sabotáže železničářů při stávce (1910), kdy útočníci zničli dřevěné zařízení držící kolejnice apod.
Symbolika dřevěné boty je založena na skutečnosti, že pracovníci, kteří měli být propuštěni ze zaměstnání kvůli špatné práci, nebo chtěli bojovat za zkrácení pracovní doby, začali házet dřevěné střevíce do strojního zařízení,. V něm totiž viděli nepřítele.. Zničené stroje bylo třeba opravit, takže se jistým způsobem odchod oddálil. .
Mnohem později byla dřevěná bota také používání jako klín pod auta, na železnici..Největší sabotážní akci byla stávka tkalců v Lyonu (1801. Tkalci se bránili zavádění strojů tím, že házeli do strojů boty a ničili je.

Knižní zdroj a net

Další odpovědi
jmhad

Na tohle jsem si vytáhl slovník cizích slov a ten říká-úmyslné,obvykle organizované ničení a znemožňování výroby či maření činnosti jiných.Ale to je jen význam.Původ neznám.