Avatar uživatele
talka

Jaký je původ slova horentní?

horní?

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, marci1, Kepler před 2792 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Co uvádí Jiří Rejzek v nejnovějším Etymologickém slovníku?

"Horentní – neobyčejně veliký, strašný’. Přes něm. horrend tv. z lat. horrendus ‘strašný, děsivý’ od horrēre ‘děsit’. Srov. horor.

Stejný latinský původ jako:horor, i když rozdíl je v tom, z kterého jazyka se k nám slova dostala..

horor ‘hrůzný příběh’, hororový. Z angl. horror a to z lat. horror ‘hrůza, děs’od horrēre ‘děsit’

Jde o expresívní přídavné jméno. O původu z němčiny svědčí i to, že původní přejatý tvar zněl horendní, vzhledem k asimilaci znělosti v češtině došlo ke změně d/t.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Naši češtináři v r. 1925 to viděli asi takto: jde o německou zkomoleninu. Němci říkávali o něčem, co budí hrůzu, »horrend« (nejspíše asi mluvívali o »horrende Summen«). Ještě hlouběji lze vyvozovat z latiny: sloveso horrêre znamená vl. ‚ježiti se‘ (říká se tak na př. o vlasech, o srsti zvířat, smyslem přeneseným o zbraních vojska anebo i o zjevu hrozivém, jako je zježené, rozzuřené zvíře); protože pak hrůzou prý vstávají vlasy na hlavě, znamená horrêre také ‚hroziti se‘.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=430

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Ne. Význam je velký, ohromný, strašný ap. 🙂

Promiň, moje chyba. 🙂

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

příklad: zboží se prodávalo za horentní ceny (přemrštěné ceny)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
talka

Cenobita: Význam je jasný; ptala jsem se na PŮVOD. Ale už ho znám. Děkuji.

před 2791 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
talka

marci1: Význam je jasný; ptala jsem se na PŮVOD.

před 2792 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek