talka

Jaký je původ slova horentní?

horní?

Nejlepší odpověď
annas

Co uvádí Jiří Rejzek v nejnovějším Etymologickém slovníku?

"Horentní – neobyčejně veliký, strašný’. Přes něm. horrend tv. z lat. horrendus ‘strašný, děsivý’ od horrēre ‘děsit’. Srov. horor.

Stejný latinský původ jako:horor, i když rozdíl je v tom, z kterého jazyka se k nám slova dostala..

horor ‘hrůzný příběh’, hororový. Z angl. horror a to z lat. horror ‘hrůza, děs’od horrēre ‘děsit’

Jde o expresívní přídavné jméno. O původu z němčiny svědčí i to, že původní přejatý tvar zněl horendní, vzhledem k asimilaci znělosti v češtině došlo ke změně d/t.

Další odpovědi
Kepler

Naši češtináři v r. 1925 to viděli asi takto: jde o německou zkomoleninu. Němci říkávali o něčem, co budí hrůzu, »horrend« (nejspíše asi mluvívali o »horrende Summen«). Ještě hlouběji lze vyvozovat z latiny: sloveso horrêre znamená vl. ‚ježiti se‘ (říká se tak na př. o vlasech, o srsti zvířat, smyslem přeneseným o zbraních vojska anebo i o zjevu hrozivém, jako je zježené, rozzuřené zvíře); protože pak hrůzou prý vstávají vlasy na hlavě, znamená horrêre také ‚hroziti se‘.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=430

marci1

Ne. Význam je velký, ohromný, strašný ap. 🙂

Promiň, moje chyba. 🙂

Cenobita

příklad: zboží se prodávalo za horentní ceny (přemrštěné ceny)

talka

Cenobita: Význam je jasný; ptala jsem se na PŮVOD. Ale už ho znám. Děkuji.

talka

marci1: Význam je jasný; ptala jsem se na PŮVOD.