Jaký je původ slova dělat/nedělat?

Předem děkuji za všechny odpovědi a přeji příjemný den :)

Nejlepší odpověď
annas

Dělat – sloveso je odvozené od podst. jméno dělo – dielo – dílo.

Tento praslovanský výraz má základ v *děti z indoevropského. dhē- .Spojuje se dále i s litevským dailė‘ – umění,řemeslo.

Samozřejmě záporný tvar vznikl přidáním ne-.. Částice ne – všeslovanské nie má opět indoevropský původ od ne , původnější je e.

J. Rejzek: Etymologický slovník
--

Otázka je nepřesně formulovaná, jazykový tvar slovesa dělat, je praslovanský, ale bereme-li původ od prvopočátku vzniku a převzetí do praslovanštiny, tak je indoevropský.

Třeba podst. jméno díra má původ slovanský, nebylo převzato z jazyka indoevropskéh, ale stalo se všeslovanským.
.

Další odpovědi
Dismas

Slovanský.

lexx

neděle