Jaký je původ příjmení Enekeš a Bäuchel?

Nejlepší odpověď
annas

1.Původ příjmení Bäuchel je složitý. Cituji ze Ságy rodu Paichlů.

U termínů se slovními kmeny Pai, Pai, Pay, Pei, Pou, Bay, Bai aj. nás může teoreticky zavést nejen až ke Keltům, názvy běličů plátna až k Římanům, ke Starogermánům vede i velikost lidského břicha nebo bříška tlapky jelenů a od nich se mohla přenést i do jazyků v někdejší říši Franků. Fantazie může termín Paichla spojovat i se staročeštinou, viz např. pauchl = pouchle (vyfouknuté vejce). I když to nevíme s jistotou, je možné, že pojmenování Paichlů (Baichlů) v Čechách vznikalo v němčině někde ve Fransku, nejspíše v jeho východní část na západ od Chebska. Nejspíše to bylo se v době velké kolonizace Čech v dobách krále Přemysla Otakara II (1253–1278) a Paichlové imigrovali do různých míst.
Varianta – Paichl, Baichl, Beuchl, Bäuchl, Beichl atd. Pravopisné úpravy, chyby při zápisu do matrik.

2. Stejně tak příjmení Enekeš může mít původ:

  1. maďarský – zpěvák
  2. nebo – keš – z ang. cash = r/v, pôvod bude v zaniknutom fr. casse, alebo v jeho východisku, tal. cassa < lat. capsa. Viď Kasa

Kasňa, Keser, Kesón. …
Předpona en – pak z latiny – hle, tam…
En(e) – keš – složené slovo.
Podle slovenského etymologického slovníku.

Přesný původ příjmení vám nejlépe objasní Ústav pro jazyk český AV.