annas

Jaký je původ a významy slova baraba?

Nejlepší odpověď
anonym

Většina uvedených vysvětlení má svá opodstatnění. Jen ona časová souvislost, ano ostatní slova z italštiny se přejímala postupně v průběhu staletí v rámci kulturní a obchodní infiltrace. Důvod proč se baraba ocitl ve slovníku až v 19. století je ten, že během masivní výstavby páteřních železnic, jak správně uvádí dědapetr, byli po r. 1840 v tehdejším Rakouskouhersku povoláváni odborní dělníci, kteří měli zkušenosti s výstavbou tratí na alpských úpatích a hlavně ve skalnatých podložích uměli správně dávkovat a umisťovat dynamitové nálože. Ty byly hlavními prostředky při razicích pracích tehdejší doby.
Čili v té souvislosti byl barab odborný tunelář (dělník, nádeník) s doprovodnou kvalifikací minéra. Teprve časem získal tento pojem pejorativní nádech a různé aplikace, jako ty na ostravsku.

Další odpovědi
hanulka11

To slovo znají už jen Ostraváci. Označují jím nepořádně
oblečeného pobudu. Stejně jako Italové: barabba je
pro ně tulák, lump, dareba – trochu shovívavě řečeno.
Odkud mají Ostraváci to italské slovo, svým způsobem
výjimečné, protože málo zapadá do řady kulturních slov
z italštiny, jako je árie, palác, sonet, violoncello…? Ta
jsme ke svému prospěchu přejímali ať přímo nebo zprostředkovaně
jako výsledky kulturní iradiace už od středověku.
Spisovné slovo baraba bylo přejato z italštiny
až někdy v 19. století a pojmenovávalo tuneláře, ale
ještě v poctivém slova smyslu: italského dělníka pracujícího
na stavbě tunelů a železničních tratí

Zdroj: http://www.do­koran.cz/ukaz­ky/1140075051­.pdf

dědapetr

Ajznbonští tovaryši, trhani nebo barabové bylo lidové označení pro dělníky, kteří ve velkém počtu pracovali na stavbách nových železničních tratí v 19. století. Trhani se jim říkalo kvůli obvykle rozedranému oblečení, které svědčilo o chudobě, nestálém bydlišti a často i blízkém vztahu k alkoholu.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Aj­znbon%C5%A1t%C3%AD_to­vary%C5%A1i

vagra

U nás na Ostravsku se baraba říká darebákovi. Je to jadrné označení, ten nejpřiléhavější název pro darebáka, jaký může existovat.

Svůj původ má v Bibli, kde se píše: O svátcích měl vladař ve zvyku propouštět zástupu jednoho vězně, kterého si přáli. Tehdy tam měli pověstného vězně jménem Barabáš. Když se zástupy shromáždily, řekl jim tedy Pilát: „Koho vám mám propustit, Barabáše nebo Ježíše zvaného Mesiáš?“.........

Zdroj: z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:SCROp­MBystsJ:pzahnas­.webnode.cz/pro­ducts/baqrabo­ve/+kdo+byl+ba­raba&cd=3&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

Andělé

Baraba je dělník zaměstnaný při stavbě tunelu nebo železnice

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3780

arygnoc

nejen ostraváci.

i na slovensku se používá, viz
http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=ba­raba&book=b