Avatar uživatele
annas

Jaký je původ a význam úsloví „zatnout tipec“?

Používáte je?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? vagra, rynek878, Dmitrij před 4842 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Zvukomalebné sloveso típat dalo vzniknout podstatnému jménu tipec, což je chorobný zrohovatělý povrch jazyka u drůbeže.
A zatnout tipec původně znamenalo tento chorobný zrohovatělý povrch z jazyka slepic odstranit.
Tím, že jsme slepici či kuřeti zatnuli, zmáčkli, strhli a tak dále tipec, ten tipec jsme odstranili, tedy zničili.
Naši převážně rolničtí předkové pak význam slovního spojení zatnout tipec rozšířili na jakékoliv rázné ukončování či ničení. Podobně rázně zničíme i cigaretu, když ji zamáčkneme, když ji zatneme tipec, tedy típneme.
Podle jiných etymologů vzniklo z klasicky latinského pituita, tedy hlen a také rýma. Z pipita pak vzniklo tipec.
Já toto slovo nepoužívám,nicméně mi už byl v životě několikkrát tipec zatnut.:-)

Zdroj: zkráceno+upraveno z-http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/67576

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

tech.pozn. – obdobná otázka byla již položena.
Tento výraz znám jako „zatrhnout tipec“ a mám pocit, že původní význam hovoří o ošetření slepičího zobáku – na jazyku se jim udělal jakýsi patvar nazývaný tipec, slepice pak nemohla žrát a proto ho staré hospodyně strhávaly, či něco podobného. Na vlastní oči jsem to nikdy neviděl.

Na brněnsku dnes přenesený význam znamená „rázně někomu zarazit jeho nekalé aktivity“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Pane Dudu, přímo na původ se zřejmě nikdo neptal, protože já než napíši otázku, tak ji napřed vložím do modré lišty nahoře, zda se neobjeví. Někdy záleží na formulaci. Ale může se stát. Pokud ano, tak se omlouvám.

před 4842 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek