aandromeda

Jaký je původ a význam slova elita?

Nejlepší odpověď
annas

Etymologický slovník, J. Rejzka uvádí toto:

„elita ‘výkvět, vybraná společnost’. Z francouzského .élite od élire ‘vybírat’ z lat. ēligere z :ex- a legere ‘sbírat, číst’.“

Z toho plyne, že původ slova je latinský, ale do češtiny se dostal z francouzštiny. Stejně angličtina převzala výraz ze starofrancouzského eslite.

K nám se slovo dostalo z francouzštiny, do francouzštiny přešlo z latiny.

Další odpovědi
gecco

Vychází z latiny, ze slova „eligere“ – volit, vybírat…
Doplňuji:
Lamalam – holky mi říkaly, že ne vždy je rychlost výhodou…
;-DD

Lamalam

Význam viz http://slovnik-cizich-slov-online.com/elita
Původ z latiny (eligere).
Doplňuji:
Gecco už zase rychlejší o 1 milisekundu.

zjentek

když to slovo uslyšíš, musíš vědět, že se máš ponížit, aby ti, jenž se tak označují, se mohli bez většího úsilí obohatit na tvůj úkor ..ovšem nevím, co bude, až se do tý kategorie bude řadit kdekdo ..viz volby atd.
Do elity může spadat třeba občan vlastnící vodní rezervoár a nebo uhelný ložisko ..takže člověk nikoliv

mosoj

No u nás za elitu považují převážně ti co hodně nakradli, ale tak to není.

marci1

Když slyším elita, hned si to představím takto : (j)elita ! 🙂
Opravdová elita národa je zcela něco jiného, než se dnes používá. ☹

Lamalam

gecco, dala bych paleček, ale dnes už máš smůlu.

mosoj

On o palečky nestojí. Vždyť to zde psal.

zjentek

tak ho dej mně, já se taky snažil