johana 56

Jaký je původ a význam příjmení Kouble?

Dopracovala jsem se pouze ke katolickému knězi,který působil ve Vysokém nad Jizerkou.Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Je to jedna z variant příjmení Kouba, Koubal, Kobalík, Koubík, Kouble atd.
Původ z osobního jména Jakub = z hebrejského Jahaqóbh = druhorozený.

Příjmení Kouble je zřejmě citově zabarvené, domácí výraz pro Jakuba – Kubu.

D. Moldanová. Naše příjmení
Doplňuji:
Zajímala mě přípona .-le, takže jsem pátrala dál. Jde o pojmenování „mláděte“ – viz pachole, batole, pískle …

U zmíněného příjmení – mohl se narodil očekávaný chlapec, takže ho všichni hýčkali apod., proto ten výraz pro někoho malého … Těžko říct …