Jaký je původ a význam příjmení Daňko. Děkuji.

Jsem slovák a často je zaměňováno za Daněk, ale slovensky Daněk je Daniel.

Nejlepší odpověď
annas

Já jsem našla, že příjmení Daněk (slovenština má příponu -ko u mužských jmen Stanko, Janko, Danko apod.) má opravdu původ ve starozákonním jménu proroka Daniela. Daniel = Bůh je můj soudce.
Domácké podoby – Danila, Dan, Danek, Daněk, Danouš, Danoušek.

Zdroj: Naše řeč 8, ročník 28/1944

Další odpovědi
vagra

F.Šimek ve svém slovníčku staré češtiny uvádí,že ve staročeštině „daňk“ bylo slovo německého původu a znamenalo dík.
Předpokládejme,že ve slovenštině,tomu nebylo jinak.
Jméno Daňko,bude asi odvozenina tohoto slova a bude znamenat děkující.
/Indiáni by řekli:Ten,který děkuje 🙂 /
Je taky možné,že jsem se svou úvahou úplně v někde jinde.
OPRAVA:
Annas mě přesvědčila,že je pravdou poslední věta mé původní odpovědi.

Zdroj: F. Šimek, Slovníček staré češtiny

vagra

Annas-máte pravdu s Danielem,mi­mochodem jednoho mám doma,ale to ň?
Co s ním uděláme?

annas

Vagro, nic se neděje. Teď jsem na sebe naštvaná. Všechno jsem napsala, ale zjistila, že nejsem přihlášená, takže znova.
Pokud Vás to zajímá, musím do historie. Pokusím se stručně. V 11. – 14. století došlo k tzv. ztrátě jotace. V češtině byla dvojhláska ě (dlouhá ie). Tato dvojhláska zanikla, v dnešní češtině je jen písmemo ě. Háček se tedy píše na e, ale patří nad souhlásku. Příklady – Ďěti (děti), Řěka (řeka), Kašě (kaše), ale po b, p, v, m – ke změně nedošlo – běh (bjeh), pěna (pjena) věno (vjeno), měna (mjena).
Takže Daňiel – Daňek – v určité oblasti. Jinde správná výslovnost Danyel, tedy Danek
Proto se domnívám, že nositel slovenského příjmení Daňko byl původem Čech, protože jinak by příjmení znělo Danko – z důvodu jiného hláskového vývoje).

vagra

Přesvědčila jste mě.Dík za lekci ze staročeštiny.Jsem přece jenom laik.Případnou nekvalifikovanou odpověď,jsem připustil v odpovědi.