Avatar uživatele
anonym

Jaký je původ a význam příjmení Daňko. Děkuji.

Jsem slovák a často je zaměňováno za Daněk, ale slovensky Daněk je Daniel.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5042 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Já jsem našla, že příjmení Daněk (slovenština má příponu -ko u mužských jmen Stanko, Janko, Danko apod.) má opravdu původ ve starozákonním jménu proroka Daniela. Daniel = Bůh je můj soudce.
Domácké podoby – Danila, Dan, Danek, Daněk, Danouš, Danoušek.

Zdroj: Naše řeč 8, ročník 28/1944

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

F.Šimek ve svém slovníčku staré češtiny uvádí,že ve staročeštině „daňk“ bylo slovo německého původu a znamenalo dík.
Předpokládejme,že ve slovenštině,tomu nebylo jinak.
Jméno Daňko,bude asi odvozenina tohoto slova a bude znamenat děkující.
/Indiáni by řekli:Ten,který děkuje 🙂 /
Je taky možné,že jsem se svou úvahou úplně v někde jinde.
OPRAVA:
Annas mě přesvědčila,že je pravdou poslední věta mé původní odpovědi.

Zdroj: F. Šimek, Slovníček staré češtiny

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vagra

Annas-máte pravdu s Danielem,mi­mochodem jednoho mám doma,ale to ň?
Co s ním uděláme?

před 5041 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vagro, nic se neděje. Teď jsem na sebe naštvaná. Všechno jsem napsala, ale zjistila, že nejsem přihlášená, takže znova.
Pokud Vás to zajímá, musím do historie. Pokusím se stručně. V 11. – 14. století došlo k tzv. ztrátě jotace. V češtině byla dvojhláska ě (dlouhá ie). Tato dvojhláska zanikla, v dnešní češtině je jen písmemo ě. Háček se tedy píše na e, ale patří nad souhlásku. Příklady – Ďěti (děti), Řěka (řeka), Kašě (kaše), ale po b, p, v, m – ke změně nedošlo – běh (bjeh), pěna (pjena) věno (vjeno), měna (mjena).
Takže Daňiel – Daňek – v určité oblasti. Jinde správná výslovnost Danyel, tedy Danek
Proto se domnívám, že nositel slovenského příjmení Daňko byl původem Čech, protože jinak by příjmení znělo Danko – z důvodu jiného hláskového vývoje).

před 5041 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Přesvědčila jste mě.Dík za lekci ze staročeštiny.Jsem přece jenom laik.Případnou nekvalifikovanou odpověď,jsem připustil v odpovědi.

před 5041 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek