PetrKriz

Jaký je původ a význam části plex ve složeném slově multiplex?

multiplex může znamenat mnoho věcí:

  • označuje uskupení signálů přenášených po jednom médiu
  • vícesálové kino, multikino
  • druh dřevěného materiálu o vysoké pevnosti

Nicméně ten „plex“ mi nedá spát. Prosím o radu.

Nejlepší odpověď
annas

Významy slova znáte, doplním, jak se slovo dostalo do češtiny podle. Etymologckého slovvníku od J. Rejzka.

multi – předpona z latinského Z lat. multi- od multus ‘mnohý’.

plex – z latinského (příč. trp. plexus) ‘plést nebo plectere ‘plést’,jež souvisí s plicāre ‘svinovat, skládat

Složením obou slov = význam multiplex = mnohonásobný, sdružený

Další odpovědi
anonym

Původním slovem není „plex“, ale „plexus“…
Význam – spletenec, svazek, ´něco´ sdruženého.
„Multiplex“ je pak ´něco´ mnohonásobně sdruženého…
😉

Emefej

Zřejmě může být původ v latinském výrazu plexus, což znamená svazek.

Dochy

k tomu multiplexu – kinu. Jako multiplex se označovala kina, kde mohl být jeden film zároveň promítán ve více sálech – s nějakou ne příliš velkou časovou prodlevou. Film se vedl podavači od jedné promítačky k druhé, bez toho aby se muselo čekat na promítnutí filmu a poté přenesení kotouče…