daran

Jaký je prosím význam slova nábor?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo nábor je slovo převzaté z ruštiny. Proto původní význam v rus. prostředí znamenal přijímání do vojska nebo. továrny.

I když základem je sloveso brát, (ve významu někam, prop něco získávat) jehož kořen má různé podoby. 1. ber – beru, 2. brát-i, 3. bor. Ve staré češtině slovo nábor nexistovalo – jen např. obor, výbor, sbor, zábor., rozbor Je odvozené od základu bor.

V češtině mělo slovo význam

  1. hromadné získávání někoho, něčeho pro něco: n. pracovních sil; n. dorostu do hornictví; n. dobrovolníků pro armádu .
  2. nabraná látka, náběra – zastarale
  3. nabrání: velký n. odvahy – zastarale

V současnosti vžitý pojem „nábor pracovníků“ X teorie řízení lidských zdrojů rozlišuje „nábor“ a „získávání“ – nábor pracovníků = zpravidla získávání pracovníků z vnějších zdrojů; získávání pracovníků usiluje nejen o získávání lidských zdrojů zvnějšku, ale v první řadě o získávání lidských zdrojů z řad současných pracovníků organizace → úsilí o hospodaření s pracovní silou, úsilí o zvyšování produktivity práce,na rozdíl od náboru je získávání také výrazně strategicky orientované.
Citace definice z PDF Výběr pracovníků.

Další odpovědi
MK44

Nábor?

  1. hromadné a organizované přijímání někoho do nějaké organizace, skupiny. Např: nábor zaměstnanců do nového oddělení, nábor zájemců o sport do sportovního oddílu, získávání dobrovolníků pro nějakou humanitární akci, v horším případě: nábor nových členů do politické strany, aby mohla být registrována.
  2. náběr, nabrání látky

Hamon

Že by souviselo se slovem nabírat?