Kelt

Jaký je přínos člověka pro lidstvo?

Dobrý den. Často si kladu takovou otázku. V minulosti umírali lidé ve válkách, byly nemoci jako mor, cholera a jiné. Lékařství a mnoho dalších věd je na vysoké úrovni, je to vidět na spotřebě léků, ale na druhé straně roste počet nemocných. Lidé se sice dožívají delšího věku, ale jíme méně kvalitní potraviny, máme stresy a pod, člověk dělá více, méně odpočívá, nepracuje tolik fyzicky, někde pracuje člověk za hrozných podmínek, tvrdé normy a pod. Hodnoty, které platily kdysi, už neplatí. Myslím morální hodnoty. Mohl bych psát ještě mnoho, ale to není hlavní. Vývoj člověka a vývoj za posledních 500 let udělal obrovský krok do předu. Když se kácí les, létají třísky. Na této cestě jsou oběti – lidé, zničená příroda atd.
Má člověk právo takto jednat? To, že někde postavím obchodní centrum, továrnu a zničím přírodu, živočichy. Dám lidem práci, ale způsobím jim nemoci z povolání, vytvořím mobilní síť , internet a miliardy lidí se stanou závislými a méně svobodnými. Vyrábím léky, které léči určité nemoci, ale mohou způsobit jiné škody. Kvůli nějakým názorům, víře je člověk schopen likvidovat jiné. Každý klad má v sobě zápor. Je to správné, morální, nebo jak to nazvat.

Nejlepší odpověď
mosoj

Přínos člověka pro lidstvo je velký ba obrovský.
Kdyby nebylo člověka nebylo by ani lidstvo.

Další odpovědi
led

Pár slov vziať si na pomoc a obsiahnuť v nich človeka? Toľká trúfalosť zvádzať boj už od čias praveka.
http://gogoro­va.blog.sme.sk/c/117798­/Definicia-cloveka.html

Ludstvo je stavba, ktorú jej jednotlivé stavebné prvky (ľudia) zachovávajú v celistvosti. Ľudia svojou životnou energiou udržujú stabilitu a životaschopnosť ľudstva. Každý kamienok (človek) tejto veľkolepej stavby (ľudstva) je dôležitý pre jej stabilitu.
1 – Sofokles píše:
Mocného v svete veľa, však
človek nad všetko mocnejší.
2 – Kynická škola učí, že človek je hodný úcty a pohľadu v každom jednotlivcovi.
3 – Pre sofistov je človek do istej miery autonómny, relatívne nezávislý od prírody. Ľudia si mnohé vynucujú aj proti prírode, ale i navzájom. Výsledkom dohody medzi ľuďmi sú zákony obce. Osobitosťou človeka je to, že sa postupne spolčuje a začlenením sa do celku nadobúda silu, ktorou sa presadzuje oproti prírode.
4 – V renesancii sa človek stáva mierou všetkých vecí, slobodným, zbaveným duchovných pút mysticizmu a rozbíjajúcim feudálnu, spoločenskú a filozofickú hierarchiu.
5 – Marxizmus: človek je predpoklad i produkt dejín, ktorého podstatou je súhrn spoločenských vzťahov.
6 – A vy, čo ste priniesli ľudstvu?

Quimby

Mnoho negativních věcí, které popisuješ jsou dobrovolné- strava, sred, odpočinek, závislost na internetu.
Ona každá změna má kladnou a zápornou část. Lidstvo určitě skok udělalo, to souhlasím, ale lidstvo je ještě pořád tvořeno lidmi a záleží jen a jen na nich jak budou žít.
U lákařství bych řekl, že klady převažují celkem jasně.
" ale na druhé straně roste počet nemocných. " No, ale dříve rostl počet mrtvých a nemocný moc dlouho nebyli a vyléčení už vůbec ne. Teď se člověk výlečí ze spousty věci, jen si vem jak je normální si zlomit kost, dojdeš do nemocnice a odpoledne už si doma se sádrou a je všechno v pořádku. Dřív sis zlomil ruku a doufal si, že o ni nepřijdeš.
Doplňuji:
v prvním řádku má být *stres, nevím jak se mi to povedlo zkazit.

Fyzik

V první řadě, otázka i celý text je dost nekonkrétní a nevím, na co mám odpovědět dřív.

Podle mě, při vývoji civilizace se lidstvo dopouští chyb, které (např. vyhynutí druhů života) jsou nevratné. Fakt je, že chyby se stávají, a že vyspělá civilizace, která by žila v souladu s přírodou a se vším na světě a nikdy neudělala nic špatně, je i ve vesmírném měřítku raritou.

Ale! Musíme překročit práh minulosti a vše změnit! Na střeše si uděláme zahrady, obklopíme se lesy a džunglemi, na balkoně budeme chovat včely a kompostovat (v dnešní době to opravdu jde) a svou prací budeme velebit zemi, a svět bude krásný :D

Asi tak.

Děda Louda

U mnohých je to umění včas odejít.