annas

Jaký je příběh konopí? V poslední době se z něj vyrábějí různé přípravky. Před x lety o něm nebylo vůbec slyšet…

Kde se pěstovalo a k čemu se užívalo?
Doplňuji:
Nedávno mně ve zdravé výživě doporučili konopný olej jako lék. Dala jsem se přesvědčit. Ale něco tak nechutného jsem už opravdu dlouho nejedla.

Nejlepší odpověď
baghira

Konopí se pěstovalo od starověku jako kulturní plodina. Nejčastěji bylo využíváno silné, dlouhé, extrémně trvanlivé vlákno pro výrobu lanoví, síťovin, textilií, místně i jako stavební materiál, později v Číně pro výrobu papíru. V potravinářství bylo hojně využíváno semeno pro jeho vysokou nutriční hodnotu a lahodnou chuť (olej, koření, krmivo pro dobytek…). Konopný olej pro své blahodárné účinky na pokožku těla i hlavy našel uplatnění také v kosmetice, dále se používal pro výrobu barev a na svícení.

No a pak někdo zjistil, že se to dá i kouřit.

Doufám, že podobný osud nestihne třeba i mák – makových buchet bych se velmi těžko vzdával.

Další odpovědi
funky

ja jsem to nějak do hloubky nestudoval. Ale myslím že konopí má velmi dlouhou historii. Používalo se k výrobě konopných lan pro lodě. Myslím, že poslední dobou se na něj cíleně zapomnělo z toho důvodu, že je to droga. Viděl jsem o tom i jeden dokument kde tuším, že americká vláda ničí veškerá konopná pole z technickým konopím pod záminkou drog.

tom004

Tady je to od adama. :)

http://www.ko­nopa.cz/index­.php?dok=00890000000141,­det