Jaký je přesný význam sousloví „vzít do zaječích“?

Je to jako rychle se zdekovat? Nebo spíše zdrhnout jako život pryč? Nebo jen nenápadně se vytratit jako ten králík? Souvisí to se strachem, že se někdo lekne jako zajíc a tak pláchne pryč?

Nejlepší odpověď
briketka10

Význam
1.ve strachu utéci
2. Sotva se na kraji sadu objevil hlídač, kluci slezli ze stromu a vzali do zaječích.

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/vz%C3%ADt_do_za­je%C4%8D%C3%AD­ch#v.C3.BDznam

Další odpovědi
gecco

Přesně nevím – ale možná to souvisí s faktem, že zajíc, když bere do zaječích, umí dát nohy na ramena…
😉
http://cz.depo­sitphotos.com/9679664­6/stock-illustration-cartoon-hare-tracer-in-free.html

annas

Ano, souvisí to se strachem. O zajících je známé, že zajíc je bázlivec. Známé sousloví – „To je zajíc“ – člověk, který se bojí. Mladý člověk je "nezkušený zajícL. Mladí zajíci jsou zpravidla snáz při honu odstřeleni. .

Kdo se chce něčemu vyhnout, tak uteče, má tedy „zaječí úmysly“, stejně jako další úsloví která souvisejí se zajícem znamenají často útěk.

Takže když dotyčný „vezme do zaječích“, uprchne. Kdo s ním chce mluvit, ať ho někde dohoní, ale pozor, často kličkuje. .

marci1

Vystrašeně, rychle utéci, pelášiti, páditi, zdrhnout, vzít nohy na ramena, jelikož
na tom jak rychle zajíc běhá, závisí mnohdy jeho život. Když neutíká dost rychle, třeba liška ho dostihne a pošmákne si na něm. 🙂