MatejKucera

Jaký je právní rozdíl mezi ručením za něco a odpovědností za něco?

Zajímá mě to v kontextu obchodního práva (vyskytuje-li se to tedy ještě někde jinde).

Zkrátka jaký je rozdíl mezi „subjekt za něco ručí“ a „subjekt za něco odpovídá“.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Sandie

Odpovědnost je primární faktor, ručení sekundární .. vysvětlím to asi takhle: Budu si chtít vzít půjčku – já jsem za to odpovědná, ale když banka zjistí, že mám slabý plat a není tu jistota, že budu schopná splácet, budou po mě chtít uvést ručitele – ten, kdo to za mě bude splácet v případě mé neschopnosti. Bude to napsáno na mě, ale musím mít ručitele, nejlépe rodinného příslušníka, kolegu na stejném postu (když se bere půjčka na firmu) atd. Je to srozumitelné?

Další odpovědi
anonym

Ručení je zpúsob zajištění závazku, odpovědnost je daleko širší pojem, v čemž má mosoj pochopitelně pravdu.
Lepší než dlouhé řeši jsou lepší věcné odkazy, je tam i právní význam tázaného.
(Příště by bylo dobré napřed nahlédnout do erudovaných zdrojů a pak se teprve ptát na případně nejasné souvislosti nebo detaily).
Přestože jsi tu 1. den, na podobnou otázku již byla kvalitní odpověď i s právním odkazem, stačí nebýt líný!
viz odkaz: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ruceni-a-zodpovednost-jednatele
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Od­pov%C4%9Bdnost
Doplňuji:
překlep „způsob“.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ru%C4%8De­n%C3%AD

mosoj

Sandie.
Není mně to jasné. Odpovědnost nelze zahrnout pouze do půjčky.
Byl jsem vedoucím provozu a měl jsem za celý provoz a pracovníky odpovědnost. Z odpovědnosti dále vyplývaly i případné finanční náhrady které mohli být vůči mně uplatňovány přímo, nebo v pracovně právním řízení.
Jak do toho zahrnout ručení ?