martindr

Jaký je postup při spáchání trestného činu?

Když někdo je podezřelý ze spáchání trestného činu a je to téměř jasné, policie zadrží pachatele pak ho převezme do věznice nebo do vazby jak to přesně je?a pak jde před soud kde se rozhodne na jak dlouho bude odsouzen? Žalobu podává vždy státní zástupce?

Nejlepší odpověď
klumprt

Pokud je známý pachatel (tj. je dostatek důvodů ke stíhání určité osoby) policie zahájí trestní stíhání podezřelého, kterému se pak říká obviněný.
Obviněný může, ale nemusí být stíhán vazebně. Může být stíhán na svobodě, tzn. že je s policií v kontaktu a dostavuje se na předvolání. Stíhaných na svobodě je výrazně více, než těch ve vazbě.
Ještě před obviněním (zahájením trestního stíhání), obvykle těsně před ním, může být podezřelý zadržen nejdéle na 48 hodin za účelem provedení některých naléhavých úkonů.
Do vazby jde obviněný pouze na základě rozhodnutí soudu ze tří důvodů

  • obava že uprchne, nebo se bude jinak vyhýbat stíhání
  • obava, že bude pokračovat, nebo dokončí tr. čin.
  • obava, že bude působit na nevyslechnuté svědky.

Po zahájení trestního stíhání policie provádí vyšetřování (před zahájením se tomu řízení říká prověřování), jehož účelem je shromáždit veškeré důkazy k posouzení viny obviněného. Po skončení vyšetřování policie předá spis státnímu zástupci, který následně podává obžalobu (nikoli žalobu!) k soudu. Soud pak nařídí hlavní líčení. Jakmile soudy dospějí k pravomocnému rozsudku, pak následuje vykonávací řízení, např. vězení, ale nejen ono.
Vypadá to docela složitě a to jsem jenom naznačil postupy bez odklonů. V případě zkráceného přípravného řízení (dosti častý způsob) je to taky ještě trochu jinak.
Slovy se to nedá vysvětlovat jednoduše. Lepší bude nějaké schéma, třeba zde i s výkladem: http://www.ns­z.cz/index.php/cs/pru­beh-rizeni-v-trestnich-a-netrestnich-vecech/stadia-trestniho-izeni

Další odpovědi
Lamalam

Nejprve ho převezou na služebnu a tam mu případně sdělí obvinění. Pokud jsou splněny vazební důvody, jde se k soudu žádat o vazbu. Vazbu soud může, ale i nemusí nařídit.Na proces čeká ve vazbě (nebo na svobodě) a soud poté vynese rozsudek.