poa.li

Jaký je podle vás důvod?

Důvod toho, že lidé povětšinou upřednostňují své osobní zájmy před tím, co by bylo prospěšné celé společnosti, i když vědí, že je to pro společnost škodlivé. Kde je příčina? Díky..

Nejlepší odpověď
Terryle

Protože člověk je od přírody SOBEC a egoista – to je jediná šance, jak přežít. Jen ve výjimečnejch situacích (mateřskej pud, extrémní láska, extrémní přátelství) to platí jinak. Za normálních okolností se každej snaží starat hlavně sám o sebe – protože sám se o sebe a svý blízký postará nejlíp a ví to – nikdo jinej, cizí se o něj tak starat nebude. Bližší kabát než košile.

Další odpovědi
anonym

mamon,sebeobo­hacování,my máme takovou vtipnou,leč pro některé bohužel pravdivou říkanku:hamti,ham­ti,at mám víc jak tamti,
bohužel jsme lidé a tuto vlastnost asi nevymítíme a přitom jak by bylo fajn kdyby každý pomohl nejdřív druhému a pak sobě

led

Protože člověk je od přírody SOBEC a egoista – to je jediná šance, jak přežít… – Terryle

Niekedy je v tom aj malosť myslenia, neuvedomenie si: „čo je prospešné spoločnosti, môže byť prospešné aj mne“.
PS.
Prirodzene platia aj výnimky:
Všimnite si rodičov, veľakrát uprednostia deti pred sebou.

stana73

Taky se ptám,kde nechali rozum.Stává se to denně,jsou to maličkosti,ale je jich nad hlavu.Třeba zaparkované auto,že zabere dvě místa,nebo kuřáci,nebo pejskaři,nebo sousedi,co vyhazují odpadky před dveře a vynesou je tak za týden.V marketu,jak se přehrabujou v ovoci,aby si vzali půl kila mandarinek a pomačkali dvě kila dalších.Ti samí pak přehrabou a ohmataj pečivo.Takle bych mohla psát dlouho.Nevím,jestli se dá tohle léčit,ale vím,že když se tím budu rozčilovat sama,tak skončím u Chocholouška.Co nemáš rád,nečiň jiním!

Zdroj: Bezohlednost

venkovan

Lidi zapomněli na „stádový efekt“, že stádo lépe jedince uchrání než jedinec sám . Mají se moc dobře a myslí si, že si ještě mohou polepšit když nebudou ohleduplní k okolí. A zpravidla také mají. Proč ne, když jim to ti ostatní tprpí.
Ale v nouzi nejvyšší, se někteří lidi zas dokáží semknout. Stačí se podívat na popovodńové pomoci – tak bývalo víc mladých lidích než se laikovi zdá.

PN

No a také je hodně platné: „Nic tak nepotěší, jak neštěstí jiného“. Bohužel.
Ach jo ☹

Lisbeth

Je nejen egoismem a sobectvím. Ale i hloupostí lidí, kteří nedomýšlí důsledky. Vše vypovídá tato modlitba z časopisu Reflex:
(Podotýkám, nechci se nikoho dotknout, jen cituji…)

MODLITBA ČESKÉHO BURANA.
Pane Bože,
dej ať sousedovi
chcípne koza a ať mému
šéfovi stát zvýší daně.
Dej ať všichni bohatší
jsou chudší a ať nikdo
jiný nemá nic moc.
A ochraňuj Evu a Vaška.