plavala

Jaký je plat řeholní sestry?

S kamarádkou jsem si povídal o církevních restitucích a padla na téma tato otázka, pravděpodobně nebude plat velký a možná se i liší s ohledem na konkrétní řády. Nevíte někdo něco více? Případně pomocné info – tuším že mají ubytování v klášteru zdarma, a co strava? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Voršilky
Se slibem ‚chudoby, čistoty a poslušnosti‘ souvisí i to, že u sebe sestry nemají žádné peníze. Veškerého majetku se zřekly, učitelské platy či důchody starších řeholnic se odevzdávají do společné kasy, s níž potom řád hospodaří.

Když si Bernadetta či Michaela potřebují například předplatit jazykový kurz, musí požádat představenou. „Některé řády mají kapesné; my jsme se dohodly, že u sebe peníze mít nechceme.

http://www.ma­rianne.cz/zaba­va/pribehy/jak-se-zije-v-klastere

Další informace
Společenství Milosrdných sester sv. Karla Boromejského
Řeholnice výplatu odevzdávají do společné pokladny, nemají kapesné. Kongregace poskytuje sestrám stravu, obydlí, peníze na vzdělání a také jim dává oblečení. Řeholní šat je dvojí: černo-bílý vycházkový, celý bílý – pracovní. K dispozici mají sestry erární hygienické potřeby – mýdlo a pastu na zuby. Ale třeba o krém musí žádat sestru představenou. „Sestry nejsou náročné, většina žádostí všeho druhu bývá schválena,“ říká sestra Bohuslava. A když některou řeholnici „honí mlsná“ a chtěla by si koupit třeba čokoládu? I v tom případě musí matku představenou požádat o peníze.

http://prozeny­.blesk.cz/cla­nek/pro-zeny-vip-rozhovory/62188/man­zelstvi-s-bohem.html?page=5

Další odpovědi
Pepa25

Řeholní sestra žijící v klášteře IMHO nedostává plat, za to, že je v klášteře, ale také neplatí za ubytování, stravu atd. Většinou ale pracuje v oblasti zdravotních nebo sociálních služeb (nemocnice, ústavy), za to mají plat.
Jinak je to s faráři a dalšími církevními zaměstnanci, ti mají normálně plat.