Avatar uživatele
Lapiris

jaký je opak slova kyselý?

antonymum nebo-li protiklad slova kyselý

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? annas, mosoj, johana 56, Nikkol, Pájo, Wang, Damiana, briketka10, anonym před 4315 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pájo

Zásaditý… z pohledu chemika.

Doplňuji:
Bez dalšího kontextu tedy nekyselý.

Upravil/a: Pájo

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Zdánlivě jednoduchá otázka. Nechala jsem se sama zmást – sladký x kyselý. Ale nedalo mně to a prověřovala: . antonymem kyselého může být sladký, slaný i hořký. V širším kontextu pak i drzý (sladké dítě x drzé dítě).

Nemluvím o oblasti chemie.
Doplňuji:
Antonymum se týká oblasti jazyka, takže jde o protiklad významu slov, nikoliv chutí.

Odborné názvosloví je v pořádku. V oblasti jazyka může bý samozřejmě antonymem i zápor.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

V chemii je to jasné . 14 ti stupňová stupnice je rozdělena na tři oblasti, kyselou, neutrální a alkalickou (zásaditou).
Protiklad ke kyselému je zásaditý (alkalický).

Kuchařka to má horší.
Opak kyselého není ani hořký ani sladký či slaný. Nejblíže je zřejmě briketka. Kuchařka to má buťo kyselé, sladké, slané či hořké. Jestli je to ale alkalické je ji celkem fuk. Už vám někdy přinesli v restauraci alkalické jídlo ?

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym, beer Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Tak jak říkaj ti dva opičáci které jsem opalcoval. :)

Opak slova „kyselý“ je „zásaditý“ nebo taky „alkalický“.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Avatar uživatele
Lucijej

v chemii je opak je kyselému zásaditý
třeba u pH kyselé – neutrální – zásadité

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

opakem slova sladký by mělo být slaný..
opakem slova kyselý by mělo být nekyselý :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

sladký

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Naskýtá se odpovědět,že sladký,ale já bych se ještě přiklonil k hořký,trpký..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Protiva

Napadlo mě jedno univerzální slovíčko.
BEZ CHUTĚ
je to opak na všechny slova týkající se ochucovadel.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Jako obvykle jsem se ptala v UJCAV a potvrdila mně pracovnice, že přímý protiklad (antonymum) je jen v odborném názvosloví – chemie.

Z hlediska jazykového , jak jsem uvedla, přímé antonymum neexistuje jako např. den x noc. Platí varianty, které jsem uvedla.

Nevěřící si mohou ověřit přímo v Praze.

před 4314 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
moníčeččík

opak zásaditý

před 1121 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Stále vyzýváš k ověření, kdy spoléháš, že váhající si netroufnou zpochybňovat autoritu.
Nuže, já jsem výzvu využil a nestačil jsem se divit.
Nejenže původní originál reakce zněla, že antonymum neexistuje (ač v odpovědi uvádíš improvizované tvrzení, že ano), ale konfrontací některých oficiálních stanovisek a tvou interpretací vyplývá, že si verze přizpůsobuješ podle své potřeby a účelu, přičemž se zaštiťuješ posvátnou institucí (jež mimochodem též není neomylná, neb sama přiznává, že je odkázána na podklady, které má k dispozici a teprve s jistým zpožděním doplňuje aktualizaci současné hovorové a moderní češtiny).
Už jen v dikci odpovědi a diskuze si sama protiřečíš.
V čempak je mosojův příspěvek nesprávný? A od kdy došlo k té prazvláštní změně, že klasifikaci neprovádí přednášející (a obecně čtenáři či publikum), ale náhle autor sám sebe?

před 4314 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad mosoj, nerad vás opravuji, ale s vaším tvrzením nesouhlasím. Má odpověď je správná, bohužel. Vše jsem už napsala.

před 4314 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek